لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۸

بيست هزار سرباز ديگر آمريکائی و برنامه يک ميليارد دلاری اشتغال در استراتژی جديدعراق


گزارش های خبری در آمريکا حاکی از آن است که استراتژی جديد پرزيدنت بوش در مورد عراق مستلزم فرستادن بيست هزار سربازجديد به بغداد و خرج کردن قريب يک ميليارد دلار در يک برنامه ايجاد شغل برای عراقی هاست.

روزنامه نيويورک تايمز ميگويد نوری المالکی نخست وزير عراق موافقت کرده است افزايش سربازان آمريکائی را با فرستادن سه تيپ عراقی به بغداد در ظرف يک ماه و نيم آينده دنبال کند. نيويورک تايمز ميگويد آقای مالکی موافقت خود را رسما روز پنجشنبه در صحبتی که از طريق تلويزيون مدار بسته با پرزيدنت بوش داشت اعلام کرد.

نيويورک تايمز به نقل از مقاماتی که در تدوين استراتژی جديد دست دارند ميگويد پرزيدنت بوش اقدامات بازسازی در عراق را دوبرابر خواهد کرد. استخدام برای رنگ آميزی مدارس و تميز کردن خيابانها بخشی از برنامه ايجاد شغل است.

انتظار ميرود پرزيدنت بوش استراتژی جديد خود را ظرف چند روز آينده اعلام کند، اما به گزارش نيويورک تايمز بعضی از مقامات آمريکائی به موفقيت آن در ايجاد ثبات در عراق شک دارند.

دموکراتهای مخالف که رسما کنترل کنگره آمريکا را در هفته گذشته به دست گرفتند گفته اند با فرستادن سربازان بيشتر به عراق مخالف اند.

نانسی پلوسی رئيس و رهبر اکثريت دموکرات در مجلس نمايندگان آمريکا امروز در مصاحبه با يک شبکه تلويزيونی آمريکا گفت دموکراتها از تامين بودجه برای سربازانی که هم اکنون در عراق هستند جانبداری خواهند کرد، اما پرزيدنت بوش بايد در باره فرستادن سربازان بيشتر به عراق جزئياتی توجيه کننده ارائه دهد. خانم پلوسی نگفت آيا دموکراتها از تصويب بودجه برای فرستادن سربازان بيشتر به عراق امتناع خواهند کرد يا نه.

در همين حال ارتش آمريکا امروز از کشته شدن پنج سرباز آمريکائی در نبردهای اخير در عراق خبر داد.

امروز گزارش ها از کشته شدن دست کم دوازده نفر در بغداد در حملات ستيزه گران حکايت داشت. قبلا ارتش آمريکا از دستگيری سيزده ستيزه گر متهم به کارگذاشتن بمب در جاده ها توسط نيروهای آمريکائی و عراقی در جريان عمليات روز سه شنبه در نزديکی يوسفيه در جنوب بغداد خبر داده بود. ارتش عراق نيز ديروز کشته شدن سی ستيزه گر و دستگيری پنج شبه نظامی سودانی را در جريان يک تيراندازی در يک محله سُنّی نشين بغداد اعلام کرده است. زد و خورد پس از آن درگرفت که نوری المالکی نخست وزير عراق برای مقابله با خشونت های فرقه ای در بغداد برنامه امنيتی جديدی را اعلام کرد.

آقای مالکی روز شنبه گفت نيروهای مسلح عراق عليه شبه نظاميان صرفنظر از وابستگی های سياسی و مذهبی شان وارد عمل ميشوند. آقای مالکی گفت فقط در مواردی از فرماندهان آمريکائی درخواست کمک و پشتيبانی خواهد شد که ضروری تشخيص داده شود.

XS
SM
MD
LG