لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۳

تظاهرات ضد اتيوپی در موگاديشو و کمک ٤٠ ميليون دلاری آمريکا به سومالی


چند صد نفر از مردم سومالی در خيابانهای موگاديشو پايتخت آنکشور در اعتراض به حضور سربازان اتيوپيائی که از دولت موقت حمايت ميکنند، دست به تظاهرات زدند.

در تظاهرات امروز، شنبه، معترضين در حاليکه لاستيک آتش زده و سنگ پرتاب ميکردند، فرياد "مرگ بر اتيوپی" سر دادند. نيروهای اتيوپی برای متفرق کردن جمعيت، تيراندازی هوائی کردند.

تظاهر کنندگان همچنين بخاطر اولتيماتوم محمد علی گدی نخست وزير آنکشور در اوائل اين هفته مبنی بر تسليم داوطلبانه سلاح ها و يا گرفتن اسلحه های آنها به زور، خشمگين هستند. اولتيماتوم اساساً با بی اعتنائی روبرو شده است.

نيروهای اتيوپی جهت بيرون راندن جنگجويان اسلامگرا که کنترل موگاديشو و بيشتر سومالی را برای شش ماه در دست داشتند، به نيروهای دولتی ملحق شدند. اين کشور شرق آفريقا از زمان ساقط شدن ديکتاتوری در آن کشور توسط جنگ سالاران قبيله ای در سال ١٩٩١، در آشوب و بی قانونی بسر ميبرد.

روز جمعه آمريکا برای ٤٠ ميليون دلار کمک به سومالی که شامل کمک مالی به استقرار نيروی صلحبان پيشنهادی برای سومالی است، متعهد شد. ديپلمات بلندپايه آمريکا جندائی فريزر گفت معتقد است نيروی صلحبان ميتواند تا ١٥ ژانويه در سومالی مستقر شود.

کمک های آمريکا به سومالی به ٤٠ ميليون دلار خواهد رسيد

آمريکا کمک های مالی بيشتری برای سومالی را از جمله کمک های پولی برای حمايت از استقرار يک نيروی صلحبان پيشنهادی برای آن کشورجنگ زده، وعده داده است.

جندائی فريزر فرستاده بلندپايه آمريکا به آفريقا روز جمعه اظهارکرد آمريکا ١٤ ميليون دلار در اختيار نيروی حافظ صلح خواهد گذاشت. وی همچنين اعلام داشت که آمريکا ١٠ ميليون دلار به برنامه های عمرانی کمک خواهد کرد. اين پول علاوه بر ١٦ ميليون دلاری است که پيش از اين آمريکا برای کمک به سومالی، متعهد شده بود و به اينطريق کل کمک های آمريکا به سومالی را به ٤٠ ميليون دلار خواهد رساند .

فريزر پس از خاتمه اجلاس مربوط به سومالی در نايروبی پايتخت کنيا، سخن ميگفت. شرکت کنندگان در جلسه برای اعزام سريع صلحبانان خارجی که ماه گذشته در سازمان ملل مورد تصويب قرار گرفت، پافشاری کردند. تاکنون تنها اوگاندا تعهد اغزام نيرو کرده است. رافائل توجو وزير امور خارجه کنيا قرار است برای جلب سرباز برای اين نيرو، به کشورهای مختلف آفريقا سفر کند.

درهمين حال نيروهای دولتی سومالی ومتحدان اتيوپيائی آنان به تعقيب جنگجويان اسلامگرا درجنوب سومالی ادامه می دهند.

پيشتر در نواری منتسب به آيمن الظواهری فرمانده دوم القاعده از ستيزه جويان سومالی خواست که از تاکتيک جنگ چريکی مورد استفاده در عراق و افغانستان جهت بيرون راندن سربازان اتيوپيائی از سومالی، استفاده کنند. پيام به سومالی بعنوان سرزمين مقدس مسلمانان اشاره ميکند. پيام مزبور روز جمعه در يک سايت اينترنتی که اغلب توسط ستيزه جويان اسلامگرا مورد استفاده قرار ميگيرد، منتشر شد.

XS
SM
MD
LG