لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۵

اعدام صدام حسين ديکتاتور سابق عراق


اعدام صدام حسين ديکتاتور سابق عراق
اعدام صدام حسين ديکتاتور سابق عراق

بحث و اظهار نظر در باره اعدام صدام حسین دیکتاتور سابق عراق ادامه دارد. در پی محاکمه ای که در اکتبر ۲۰۰۵ آغاز شد، دولت عراق او را اعدام کرد. دادگاه صدام را در ارتباط با کشته شدن ۱۴۸ مرد و کودک ساکن شهرک شیعه نشین دوجیل، به جنایت علیه بشریت متهم و محکوم کرده بود.

اعدام صدام به این دلیل مورد انتقاد قرار گرفته است که او پیش از آن که مسئول ارتکاب جنایات دیگر، از جمله به گاز بستن هزاران کرد عراق در دهه ۱۹۸۰، شناخته شود، کشته شد. دلیل دیگر انتقاد این بود که برخی از گاردهای عراقی صدام حسین را لحظاتی پیش از مرگ به مسخره گرفتند.

ضبط غیر مجاز حادثه به وسیله یک تلفن همراه و پخش آن از ایستگاه های تلویزیونی و در اینترنت، یک علت دیگر انتقاد بود. دولت عراق، به رهبری نوری المالکی، در باره هر دو موضوع تحقیق می کند.

ویلیام کولد ول، ژنرال آمريکائی و سخنگوی نیروی چند ملیتی در عراق گفت آمريکا هیچ نقشی در اعدام صدام نداشت، و یاد آور شد که اگر ما عملا در آن مرحله مسئولیتی می داشتیم، به گونه ای دیگر عمل کرده بودیم.

تونی اسنو سخنگوی کاخ سفید گفت:
**** مهمترین موضوعی که باید درک کرد این است که صدام حسین پس از محاکمه ای طولانی و علنی، و بررسی درخواست استیناف، که معیارهای بین المللی در هر دو رعایت شده بود، اعدام شد.... به نظر می رسد نگرانی زیادی در مورد دو دقیقه آخر زندگی صدام وجود دارد... او هزاران تن را کشت و به همین دلیل اعدام شد.

شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت: "با مسئول دانستن صدام حسین در صدور دستور کشتار های جمعی، عدالت اجرا شد. او گفت: در آن روزها یا ساعات پایانی، اتفاقی که مشروعیت روند قضائی یا حکم نهائی را زیر سئوال بکشد، روی نداد."

XS
SM
MD
LG