لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۹

طرح ساماندهی سايت های اينترنتی در جمهوری اسلامی


دولت جمهوری اسلامی ايران به تازگی در قالب طرح ساماندهی سایت های اینترنتی، کلیه وبلاگها و سایتها را موظف ساخته است ظرف دو ماه آینده، مشخصات فردی و فنی خود را به ثبت برسانند. بموجب اين طرح، که آئين نامه آن در ۲۹ مرداد سال جاری به تصويب هيئت دولت رسيده است، فعاليت سايت های اينترنتی به صدور مجوز توسط وزارت ارشاد موکول شده است.

پیام یزدیان از بخش فارسی صدای آمریکا در گفتگویی با رضا معینی مسئول دفتر ایران در "سازمان گزارشگران بدون مرز" در پاریس، آثار اجرائی طرح ساماندهی سایت های اینترنتی را مورد سئوال قرار داده است.

رضا معینی ضمن غیرقانونی شمردن این آئین نامه، اجباری در ثبت نام وبلاگ نویسان در وب سایت "ستاد ساماندهی پايگاه های اينترنتی"، وابسته به معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد نمی بیند. وی اجرای مصوبه های اینچنین را در راستای اعمال سانسور و محدود کردن آزادی بیان و عقیده در سایت های اینترنتی می داند و معتقد است اینگونه اعمال سانسور و کنترل اطلاعات، با توجه به تعدد مراکز قدرت که در نظام جمهوری اسلامی از قبیل نهادهای انقلاب فرهنگی، شورای سیاست گذاری، شورای اطلاع رسانی وجود دارد، در راستای محدود کردن هر چه بیشتر آزادی بیان و عقیده در عرصه اینترنتی است.

بر اساس بخشنامه وزارت ارشاد اسلامی دارندگان وب سايت ها موظفند ظرف دو ماه آينده، اطلاعات فردی از جمله «نام واقعی، شماره شناسنامه، آدرس محل سکونت و کار، تلفن ثابت و همراه خود» و اطلاعات فنی وب سايت خود چون «سال تاسيس، زبان برنامه نويسی، محتوا، انگيزه، تعداد تقريبی بازديد کنندگان روزانه، رده بندی مخاطبين از نظر سنی و تخصصی، نوع پايگاه اينترنتی و نام سايت و کشور ميزبان وب سايت» را در سايت وزارت ارشاد ثبت کنند.

XS
SM
MD
LG