لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۶

کنيا اتهام دائر بر نقض مفاد کنوانسيون بين المللی پناهندگی را رد کرد


کنیا اتهام دائر بر اینکه با بازگرداندن ۴۰۰ پناهنده سومالی به کشورشان قوانین بین المللی را نقض کرده است رد میکند.

آژانس پناهجویان سازمان ملل متحد اقدام کنیا در اخراج از پناهجویان اهل سومالی را مورد انتقاد قرار داد و گفت کنیا نسبت به کمک رسانی به زنان و کودکانی تعهد داشته است، و برگرداندن این پناهجویان به سومالی بر خلاف مفاد کنوانسیون پناهندگی سال ۱۹۵۱ است. اما روز پنجشنبه وزیر امور خارجه کنیا گفت، جنگ تمام شده است و به علاوه، بعضی از پناهجویان رزمندگان فراری هستند.

کنیا در این هفته در تلاش برای جلوگیری از ورود جنگجویان اسلامگرای سومالی و رهبران آنها، مرزهای خود را بست. در پی عقب نشینی نیروهای اسلامگرا از سنگرهایشان در بخشهای جنوبی و مرکزی سومالی به دلیل حملات نیروهای دولتی سومالی و اتیوپی، بسیاری از اسلامگرایان مجبور شدند به کشور کنیا بگریزند.

در همين حال، یک مقام ارشد سومالی می گوید دست کم سه هزار جنگجوی اسلامگرا در موگادیشو باقی هستند. یک هفته پس از آن که سربازان اتیوپیائی و دولت موقت سومالی، جنبش آنها را ناچار ساختند از پایتخت خارج شود، معاون موقت نخست وزیر سومالی در گفت و گو با خبرنگاران، جنگجویان را تهدیدی برای امنیت شهر نامید و گفت دست کم ۱۲ هزار سرباز اتیوپیائی برای کمک به حفط ثبات در سومالی باقی می‌مانند. مقامات اتیوپیائی این رقم را نزدیک به ۴ هزار نفر می‌دانند. نیروهای اتیوپیائی و سومالی به تعقیب رهبران و جنگجویان اسلامگرا ادامه می دهند.

آمریکا روز چهارشنبه تائید کرد که به این تعقیب پیوسته است و کشتی های نیروی دریائی آمریکا در آبهای نزدیک سواحل سومالی گشت می‌زنند.

XS
SM
MD
LG