لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۳

اردوغان می گويد آمريکا اقدام کافی عليه حزب کارگران کردستان انجام نمی دهد


رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه ميگويد آمريکا عليه ستيزه‌گرانی کرد که برای خودمختاری می‌جنگند اقداماتی کافی انجام نمی‌دهد. آقای اردوغان گفت آمريکا برای جلوگيری از پول‌رسانی به حزب کارگران کردستان، موسوم به PKK و اخراج اين گروه تروريستی از پايگاههايش در شمال عراق اقدامی بعمل نياورده است.

آمريکا در ماه اوت ژنرال بازنشسته جوزف رالستون را که قبلا سرفرمانده نيروهای ناتو بود، برای مقابله با PKK و ديگر گروههای تروريست در منطقه، به عنوان نماينده مخصوص منصوب کرده است.

آقای اردوغان امروز در جريان سفری هوائی به لبنان به خبرنگاران گفت اقداماتی جدی که ترکيه انتظار داشت عليه PKK انجام گيرد، بعمل نيامده است. آقای اردوغان گفت دفتر PKK در شمال عراق کماکان دائر است، هرچند که دولت عراق اطمينان داده بود که آن را می‌بندد.

وزارت امورخارجه آمريکا ميگويد اکثريتی از چهار تا پنج هزار نفر افرادی که گفته ميشود اعضای PKK هستند خارج از منطقه کردنشين شمال عراق فعاليت ميکنند. مقامات ترکيه گفته اند آن کشور حق دارد عليه پايگاههای PKK در شمال عراق وارد عمل شود. اما آمريکا ضمن مخالفت با چنين حملاتی از ترکيه خواسته است برای مقابله با تهديد PKK با نيروهای آمريکائی همکاری کند.

XS
SM
MD
LG