لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۰

رسانه ها: شمار تلفات نيروهای آمريکا در عراق به سه هزار نفر رسيد


دو روز پس از اعدام صدام حسين ديکتاتور مخلوع عراق در بغداد، خشونت در اين کشور همچنان ادامه دارد. ارتش آمريکا اعلام داشت در حالی که نيروهای آمريکائی به قرارگاهی که گزارش های اطلاعاتی از آن به عنوان يک مخفيگاه القاعده در يک محله سنی نشين در پايتخت عراق نام می بردند نزديک می شدند، شش ستيزه جو را ازپای در آوردند.

متعاقبا يکی از ساختمان های منطقه به عنوان ساختمان متعلق به صالح المطلق، سياستمدار اهل تسنن و رئيس جبهه ملی گفت وشنود، شناسائی گرديد. ارتش آمريکا می گويد نيروهای آمريکائی زير آتش قرار گرفتند و به آتش پاسخ دادند و شش ستيزه جو را ازپای در آوردند.

تازه ترين زد وخورد هنگامی روی می دهد که رسانه های آمريکا و يک جايگاه معتبر اينترنت که تعداد تلفات آمريکا را در جنگ عراق پيگيری می کند، اعلام کردند که شمار تلفات نيروهای آمريکا در عراق به سه هزار نفر رسيده است. وزارت دفاع آمريکا هنوز اين رقم را مورد تاييد قرار نداده است.

در رويدادی ديگر، گزارش های رسيده از اردن حکايت از آن دارد که رغد Raghad ، دختر بزرگ صدام حسين، امروز دوشنبه در تظاهرات صدها نفر در امان پايتخت اردن در اعتراض به اعدام ديکتاتور مخلوع عراق شرکت کرد. در همين حال، عده ای از سوگواران اهل تسنن در محل خاکسپاری صدام حسين اجتماع کردند و عهد کردند که انتقام اعدام او را بگيرند.

منتقدان اعدام صدام حسين می گويند نحوه اجرای حکم اعدام ، دارای ماهيت و طبيعتی فرقه گرايانه بود. گفته می شود که ماموران اعدام و شاهدان عينی در حالی که لحظات اعدام صدام حسين نزديک می شد، با بر زبان آوردن نام "مقتدی"، صدام را مورد آزار و تمسخر قرار دادند. مقتدی صدر، نام يک روحانی ارشد شيعه است که جزو مخالفان عمده صدام حسين بود.

از سوی ديگر روزنامه نيويورک تايمز گزارش می دهد که مقامات آمريکا در بغداد در مورد تحويل صدام حسين به عراقی ها در روز شنبه برای اجرای حکم اعدام، ناراضی بودند و نسبت به تحويل وی اکراه داشتند. به نوشته اين روزنامه، مقامات آمريکا نسبت به زمان بندی اعدام صدام حسين که با عيد قربان تقارن داشت نگران بودند، اما مقامات عراق تصميم گرفتند که حکم را در همان روز به مورد اجرا بگذارند.

XS
SM
MD
LG