لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۹

بيش از دو ميليون زائر خانه خدا در مراسم سنگسار شيطان شرکت کردند


در عربستان سعودی، بيش از دو ميليون زائر خانه خدا امروز دوشنبه در مراسم رمی جمرات يا سنگسار شيطان شرکت کردند و در ادامه مناسک سالانه حج که به پايان خود نزديک می شود، در حال بازگشت به شهر مکه هستند.

زائران خانه خدا برای پرتاب سنگ به سوی سه ستون که مظهر ونماد شيطان به شمار می روند، امروز دوشنبه برای سومين روز پياپی از پل جمرات عبور کردند. با بازگشت حجاج به شهر مکه و اجتماع در خانه کعبه که مقدس ترين جايگاه اسلام به شمار می رود، مناسک حج پايان خواهد يافت.

مقامات عربستان سعودی اقدامات انجام شده در سال جاری را در مورد حصول اطمينان نسبت به ايمنی و امنيت زائرانی که در مناسک حج شرکت کرده اند، ستودند. تا اين لحظه هيچ اتفاقی روی نداده است. در مناسک قبلی حج در ژانويه گذشته در جريان هرج و مرج و بی نظمی هائی که در پل جمرات روی داد، بيش از ۳۰۰ تن از زائران در زير دست و پا جان خود را از دست دادند.

در مناسک حج سال جاری، هزاران تن از ماموران پليس عربستان سعودی برقراری نظم و ايمنی مناسک حج را برای هر دو گروه مسلمانان اهل تسنن و اهل تشيع برعهده گرفته بودند.

مناسک حج امسال در حالی برگزار می شود که تنش ميان شيعيان و سنيان در بغداد به دنبال اعدام صدام حسين ديکتاتور مخلوع عراق که فردی اهل تسنن بود، افزايش يافته است.

مقامات عربستان سعودی تاکنون بيش از يک ميليارد دلار را صرف تعمير و نوسازی پل جمرات و اقدامات ايمنی ديگر کرده اند. اين مقامات شمار زائران خانه را در مناسک حج امسال، حدود دو ميليون و چهار صد هزار نفر اعلام کرده اند.

XS
SM
MD
LG