لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۹

درساعاتی پس از اعدام صدام  هفتاد نفر در گوشه و کنار عراق کشته شدند


تنها ساعاتی پس از اعدام صدام حسين، ديکتاتور سابق عراق، در جريان انفجار اتومبيلهای بمبگذاری شده در سراسر کشور، ۷۰ نفر کشته شدند.

مقامات امنيتی در بغداد می گويند، روز گذشته انفجار همزمان سه بمب در يک ناحيه مختلط شيعه و سنی نشين در شهر حرّيه، دست کم ۲۵ نفر کشته و بيش از ۶۵ تن مجروح بر جای گذاشت.

در جريان چند انفجار ديگر در بغداد نيز تعداد بيشتری از مردم جان خود را از دست دادند.

به گفته مقامات عراقی انفجار يک اتومبيل حامل بمب يک بازار شلوغ در کوفه، شهر مقدس شيعيان ۳۱ نفر کشته و دست کم ۵۸ تن مجروح گشته اند.

اما هنوز مشخص نشده است که آيا اين حملات در ارتباط با اعدام صدام حسين بوده است يا خير.

از سوی ديگر مقامات ارتش آمريکا نيز روز گذشته خبر کشته شدن شش عضو ارتش آمريکا را در عراق اعلام کردند. ماه دسامبر جاری ظرف دو سال، مرگبارترين ماه برای ارتش آمريکا به شمار می رود.

از زمان آغاز جنگ عراق، از سال ۲۰۰۳ تا کنون، نزديک به سه هزار نفر از پرسنل نظامی آمريکا جان خود را در جنگ از دست داده اند.

واکنش جهانی نسبت به اعدام صدام حسين، ديکتاتور سابق عراق طيف متفاوتی را بر می گيرد، عده ای نسبت به آن شادمان هستند و برخی احساسی غضب آْلوده و خشمگين دارند.

رئيس جمهوری آمريکا اين اعدام را نقطه عطفی مهم در راستای دموکراسی عراق خواند، اما هشدار داده است که اين رويداد، خشونتهای جاری در اين کشور جنگزده را متوقف نخواهد ساخت.

نوری المالکی، نخست وزير عراق، می گويد مرگ صدام، فصل تاريکی از تاريخ کشور او را خواهد بست.

محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری ايران، صدام حسين را جنايتکاری خشن خواند که جنايات سر به مهُری را با خود به گور برد. دو کشور همسايه عراق و ايران از سال ۱۹۸۰ به مدت هشت سال با يکديگر در جنگ بودند.

کويت، قربانی حمله نظامی صدام حسين در سال ۱۹۹۰، اعدام او را عادلانه و منصفانه تلقی کرده است.

برخی از کشورهای عربی زمان به دار آويختن صدام حسين را به خاطر همزمانی با برگزاری مراسم عيد قربان محکوم کرده اند.

دولت فلسطينيان به رهبری حماس اعدام صدام حسين را تقبيح کرد و اين در حالی است که دولت ليبی نيز به خاطر اعدام صدام حسين سه روز عزای عمومی در کشور اعلام کرده است.

از سوی ديگر اتحاديه اروپا با حکم قوياً ابراز مخالفت کردند، حال آنکه نتايج نظر سنجی های به عمل آمده از مردم اروپا نشانگر آن است که بسياری از اروپاييان معتقدند که صدام حسين به حق اعدام شد و سزاوار حکم مرگ بود.

جسد صدام حسين، ديکتاتور عراق، برای خاکسپاری به شهر زادگاهش، تکريت منتقل شد. روز گذشته جسد صدام حسين توسط ابو نصير، رهبر قوم او در تکريت دريافت گرديد.

گرچه براساس دين اسلام جسد شخص متوفی بايد يک روز پس از مرگ به خاک سپرده شود، اما هنوز مشخص نيست جسد صدام حسين کجا و چه موقع به خاک سپرده خواهد شد.

بلافاصله پس از اعدام صدام حسين، پليس عراق، مقررات منع آمد و شد به مدت چهار روز در اطراف شهر تکريت برقرار ساخت و هيچکس حق ورود، يا خروج از تکريت را ندارد.

صحنه اعدام صدام حسين از طريق تلويزيون عراق پخش شد. وی در زمان اعدام به نظر آرام می رسيد و از پوشاندن سر و صورت خود امتناع ورزيد. آخرين کلمات او در ستايش خدا و حمايت از فلسطينيان بود.

با وجود آنکه لحظه به دار آويخته شدن او نشان داده نشد، اما پس از اعدام، تصوير جسد پيچيده شده او در يک پارچه سفيد و در حاليکه سرش به پهلو خم شده بود، منتشر گرديد.

در بين مردم عراق واکنشهای متفاوتی نسبت به اعدام صدام حسين وجود دارد. بسياری از شيعيان در خيابانها به جشن و پايکوبی پرداختند، حال آنکه متحدان سنی صدام برای او اشک می ريختند و عزاداری می کردند.

XS
SM
MD
LG