لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۸

شبه نظاميان کنترل موگاديشو را از دست اسلامگرايان خارج می کنند


گزارش های رسیده از موگادیشو پایتخت سومالی حاکی است که شبه نظامیان محلی کنترل شهر را از دست اسلامگرایان خارج می کنند. دو خبرگزاری سومالی می گویند پس از آن که جنگجویان اسلامگرا ناپدید شدند یا سلاح های خود را تحویل دادند، شبه نظامیان امروز کنترل برخی از مناطق را به دست گرفتند.

این گزارش ها در حالی منتشر می شود که نیروهای وفادار به دولت موقت سومالی، با حمایت سربازان اتیوپیائی، به سوی موگادیشو پیش می روند. امروز نیروهای طرفدار دولت شهر "جوهر" را تصرف کردند و گزارش می رسد به " بلد" در حدود ۳۰ کیلومتری موگادیشو نزدیک شده اند.

مقامات اسلامگرا تاکید کرده اند که جنگجویان آنها به یک عقب نشینی تاکتیکی دست زده اند. برخی همچنین تهدید کرده اند که یک جنگ چریکی را آغاز خواهند کرد.

وزیر اطلاعات اتیوپی به صدای آمریکا گفت سربازان اتیوپیائی قصد ندارند وارد موگادیشو بشوند. هنوز روشن نیست که آیا سربازان سومالی مستقلا پیش خواهند رفت یا نه.

امروز ، اتحادیه آفریقا و اتحادیه عرب خواهان خروج تمام عناصر خارجی، از جمله نیروهای اتیوپی، از سومالی شدند. اما آمریکا روز سه شنبه از اقدامات اتیوپی دفاع کرد. وزارت امور خارجه گفت نگرانی های امنیتی اتیوپی در سومالی واقعی است و به درخواست دولت مشروع سومالی دخالت کرده است.

قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز بار دیگر در باره وضعیت سومالی بحث کند.

XS
SM
MD
LG