لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

حمله نيروهای بريتانيائی به يک پاسگاه پليس در بصره


نيروهای بريتانيا برای جلوگيری از اقدامات عده‌ای از ماموران ياغی پليس در ارتکاب جرايم بيشتری در واحد خود در يک پاسگاه پليس در شهر بصره در جنوب عراق ، هفت مرد مسلح را از پای درآوردند و پاسگاه پليس را منهدم ساختند.

نيروهای بريتانيا به دنبال دريافت اطلاعاتی دائر بر اين که ماموران پليس عراق قصد اعدام بازداشتی های زندانی در پاسگاه را دارند، در نخستين ساعات امروز، دوشنبه، پاسگاه جامعات Jameat را مورد حمله قرار دادند. مقامات بريتانيا می گويند هدف از اين عمليات، منحل ساختن و برچيدن يک واحد پاسگاه پليس بود که دست به قتل و ربودن افراد زده بود و مرتکب جرايم ديگری شده بود.

در بغداد، پليس عراق اعلام داشت انفجار يک اتومبيل حامل بمب در يک محله عمدتا شيعه نشين، دست کم ۱۰ نفر را به هلاکت رساند.

در همين حال مقامات آمريکا و عراق اظهار داشتند که نيروهای آمريکا هفته گذشته دست کم چهار شهروند ايرانی را که مظنون به حملاتی عليه نيروهای عراق بودند، بازداشت کردند. مقامات عراق می گويند جلال طالبانی رئيس جمهوری عراق از اين ايرانيان دعوت به عمل آورده بود که از بغداد ديدار کنند و به همين جهت، از بازداشت آن ها به وسيله نيروهای آمريکا ابراز تاسف کرده است. ب

ه گفته مقامات مسئول، دو ديپلمات ايرانی نيز که نيروهای آمريکا آن ها را بازداشت کرده بودند، متعاقبا به مقامات عراقی تحويل داده شدند و آزاد گرديدند.

روزنامه نيويورک تايمز گزارش می دهد که دست کم دو مقام نظامی ايرانی همچنان در بازداشت آمريکا قرار دارند. واشنگتن عوامل ايران را متهم ساخته است که با مسلح ساختن و آموزش شبه نظاميان شيعه، خشونت های فرقه ای را در عراق دامن می زند. اما تهران می گويد فقط دارای ارتباطات سياسی و مذهبی با شيعيان عراق است.

در رويدادهای ديگری، انفجار بمبی در کنار جاده، يک سرباز آمريکائی را امروز در بغداد از پای درآورد و در همان حال، دو تن از نظاميان آمريکا بر اثر جراحاتی که در جريان نبردی در استان ناآرام الانبار در غرب پايتخت برداشته بودند، جان خود را از دست دادند.

پليس عراق می گويد در شهر رمادی در استان الانبار نيز يک بمب گذار انتحاری امروز، دوشنبه، سه مامور پليس را از پای درآورد.

XS
SM
MD
LG