لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۵

نمايندگان شورای خلق ترکمنستان برای تعيين تاريخ انتخابات راهی عشق آباد شدند


ترکمنستان به دنبال درگذشت رئيس جمهوری ديکتاتور و مستبد اين کشور، خود را آماده برگزاری اجلاس بی سابقه ای برای تصميم درباره آينده سياسی ترکمنستان می کند. صدها تن از نمايندگان شورای خلق ترکمنستان برای شرکت در اين اجلاس راهی عشق آباد پايتخت اين جمهوری سرشار از نفت و گاز آسيای مرکزی هستند.

انتظار می رود که شورای خلق ترکمنستان تاريخی را برای برگزاری انتخابات رياست جمهوری ترکمنستان تعيين کند و کانديداهائی احتمالی را برای جانشينی صفر مراد نيازاف معرفی کند.

نيازاف که ۶۶ سال داشت، روز پنجشنبه گذشته به دنبال بيش از دو دهه حکومت استبدادی بر ترکمنستان درگذشت. او در زمان حيات کسی را به جانشينی خود برنگزيد و طرح روشن و مشخصی نيز برای انتخاب رئيس جمهوری وجود ندارد.

در همين حال اعضای احزاب اپوزيسيون ترکمنستان اعلام داشتند که به گونه ای متحد از يک کانديدای واحد برای رياست جمهوری حمايت خواهند کرد. رهبران عمده اپوزيسيون ازبکستان در تبعيد امروز، دوشنبه، در يک کنفرانس مطبوعاتی در اوکراين همچنين از جامعه بين المللی خواستند نسبت به برگزاری يک انتخابات دمکراتيک در ازبکستان فشار آورند.

در نخستين و تنها انتخابات رياست جمهوری ترکمنستان که در سال ۱۹۹۲ برگزار گرديد، صفر مراد نيازاف کانديدای منحصر به فرد بود. او با کسب بيش از ۹۹ درصد از آرا ، برنده انتخابات شد. رئيس جمهوری فقيد ترکمنستان هرگونه ابراز مخالفت را سرکوب می کرد، آئين و کيش نامتعارفی از شخصيت به وجود آورده بود و در سال ۱۹۹۹ از سوی پارلمان ترکمنستان، به عنوان "رئيس جمهوری مادام العمر" ترکمنستان تعيين گرديد.

XS
SM
MD
LG