لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۶

گروه چهارگانه مکانيسم کمک خارج از کانال حماس به فلسطينيان را تمديد کردند


گروه چهارگانه ميانجيگران خاورميانه تصميم به تمديد مکانيسم کمک به فلسطينيان از کانال خارج از دولت برهبری حماس، گرفته است.

آمريکا، اتحاديه اروپا، سازمان ملل، و روسيه اين تمديد سه ماهه را طی بيانيه ای در روز جمعه، اعلام کردند.

گروه چهارگانه گفتند که فلسطينيان کماکان در نياز به سر ميبرند. آنها اعانه دهندگان را ترغيب کردند به درخواست های کمک از سوی گروه های بين المللی که در کرانه غربی و نوار غزه فعال هستند، پاسخ دهند.

اين مکانيسم کمک پس از آنکه کشورهای غربی دادن پول به دولت برهبری حماس را متوقف کردند، ايجاد شد. آنها ميخواهند حماس خشونت را تقبيح کند و اسرائيل را برسميت بشناسد.

آمريکا، اتحاديه اروپا، و اسرائيل حماس را بعنوان يک گروه تروريستی، ميشناسند.

در رويدادی ديگر زد و خوردهای بين حماس و فتح در روز جمعه به مرگ يکنفر و مجروح شدن شش نفر ديگر، منجر شد.

مسئولان بیمارستان در سرزمین های فلسطینی می گویند مردان مسلح، یک افسر ارشد امنیتی متحد محمود عباس رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی را هدف گلوله قرار دادند و به شدت مجروح کردند. به گفته مقامات پلیس، مهاجمان امروز در اردوگاه آوارگان رفح ، در جنوب نواز غزه، در نزدیکی مرز بین غزه و مصر، به سوی حسن جربوه Jarbuh آتش گشودند.

در این حمله، دو نفر دیگر، یک محافظ و یک دختر جوان، نیز مجروح شدند. مسئولیت تیراندازی را هنوز کسی بر عهده نگرفته است، اما این رویداد جدیدترین حادثه در نبرد جناحی بین دولت حماس و نیروهای امنیتی وفادار به محمود عباس تلقی می شود. از زمانی که او خواهان برگزاری انتخابات زودرس شد، تنش در غزه رو به افزایش بوده است.

XS
SM
MD
LG