لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۰

پرزيدنت بوش درباره عراق با مقامات عاليرتبه دولت آمريکا گفتگو کرد


پرزیدنت بوش در حالی که برای اعلام استراتژی جدید خود به منظور کاهش خشونت فرقه‌ای در عراق آماده می شود، امروز با مشاوران ارشد خود در باره آنچه که به گفته او راه جدیدی برای پیشرفت در عراق خواهد بود، گفت و گو کرد.

در این دیدار که در محل استراحتگاه ریاست جمهوری در کمپ دیوید صورت گرفت، رابرت گیتز وزیر دفاع که تازه از سفری سه روزه به بغداد بازگشته است، کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا و استیفن هادلی مشاور امنیت ملی حضور داشتند.

آقای بوش در سخنرانی رادیوئی هفتگی خود گفت با بازنگری در استراتژی او در عراق، یک وزیر جدید دفاع، و دمکرات ها که قرار است ماه آینده کنترل کنگره را به دست بگیرند، زمان انجام تغییراتی در واشنگتن فرا رسیده است.

هفته پیش، رابرت گیتز سه روز در عراق بسر برد و با رهبران آن کشور و فرماندهان نظامی آمریکا در باره راه های کاهش خشونت گفت و گو کرد. آقای گيتز هنوز نگفته است که آيا توصيه خواهد کرد سطح نيروهای آمريکا در عراق موقتاً افزايش يابد، يا نه.

پرزيدنت بوش که در حال نتظيم سياست جديدی برای پايان دادن به خشونت های ممتد فرقه ای در عراق است، با فرماندهان نظامی آمريکا، مقامات عراق، و متخصصين خارج از دولت گفتگو کرده است.

رئيس جمهوری آمريکا قرار است استراتژی نوين عراق را در يک سخنرانی که جدا از گزارش سالانه وضعيت کشور که در ٢٣ ژانويه برگزار ميشود،اعلام کند.

در رويدادی ديگر، ارتش آمريکا روز جمعه اعلام کرد پنج تن ديگر از نظاميان آمريکا در جريان نبردی درعراق جان خود را از دست دادند.

در این میان در عراق، پلیس گزارش می‌دهد که زدوخوردهائی در شهر شیعه نشین سماوا در جنوب کشور در گرفته است. به گفته مقامات، نبرد بین نیروهای امنیتی عراق و جنگجویان شیعه وفادار به مقتدی صدر، دست کم ۵ کشته و ۱۷ مجروح برجا گذاشته است.

در همين حال در يک نوار صوتی که روز جمعه در اينترنت پخش شد، يک سازمان مرتبط با القاعده پيشنهاد يک آتش بس يک ماهه را به نيروهای آمريکا داد که طی آن دست به هيچ حمله ای نزند، به شرط آن که نيروهای آمريکا ظرف اين مدت خاک عراق را ترک کنند. ابوعمرالبغدادی رهبرِ، به گفته خود ، کشوراسلامی عراق، درپيام اينترنتی خود دو هفته به واشنگتن فرصت داده است که اين پيشنهاد را بپذيرد. اصالت اين پيام هنوز مورد تاييد قرار نگرفته است.

XS
SM
MD
LG