لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۴

سفير فرانسه در سازمان ملل: قطعنامه تحريم ايران امروز شنبه به رأی گذاشته خواهد شد


يک ديپلمات سازمان ملل ميگويد شورای امنيت امروز، شنبه، قطعنامه ای را که بر روی ايران بخاطر برنامه اتمی آن کشور تحريم اعمال خواهد کرد، به رأی ميگذارد.

"ژان-مارک دو لا سابليِر" سفير فرانسه در سازمان ملل گفت که شواری ١٥ نفره نسخه تجديد نظر شده قطعنامه ای را که اروپائيان ارائه کرده بودند، به رأی خواهد گذاشت. وی پس از آنکه اعضاء شورای امنيت تجديد نظرهای در متن را آخر وقت روز جمعه به انجام رساندند، سخن ميگفت.

يک ديپلمات گفت ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه خواسته است پيش از رأی گيری، با وی مشورت شود.

روسيه با قسمت هائی از پيشنويس قطعنامه از جمله ممنوعيت سفر افراد مرتبط با برنامه های اتمی و موشکی ايران ، مخالفت کرده بود. متن تجديد نظرشده ممنوعيت سفر را کاهش داده است.

روسيه عضو با حق وتو در شورای امنيت سازمان ملل است.

بريتانيا، فرانسه و آلمان قطعنامه ای را تدوين کردند که به موجب آن در اختيار قرار دادن برخی مواد و تکنولوژی مرتبط با پروژه های اتمی و موشکی به ايران، ممنوع شود.

آمريکا به علت امتناع ايران ازمتوقف ساختن فعاليت های حساس اتمی خود طبق مهلت ۳۱ ماه اوت که سازمان ملل متحد تعيين کرده بود، نسبت به قطعنامه محکم تری برای تحريم اقتصادی ايران پافشاری می کند.

آمريکا و متحدان غربی معتقدند که ايران سعی در توسعه سلاح های اتمی دارد. ايران مؤکداً اعلام کرده است که برنامه اتمی اش برای مقاصد صلح آميز است.

XS
SM
MD
LG