لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۱

شورای امنيت قطعنامه عليه ايران را تصويب کرد


شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا قطعنامه اعمال تحریم های اقتصادی علیه ایران را تصویب کرد.

دقایقی پس از تصویب قطعنامه سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران آنرا «غیر قانونی» خواند و گفت برنامه‌های اتمی ایران صلحجویانه است و ادامه خواهد یافت.

نیکولاس برنز، معاون سیاسی وزارت امور خارجه آمریکا، گفت مقامات آمریکائی مفاد اين قطعنامه را کافی نمی‌دانند. او خواهان اقدام قاطع تر سازمان ملل متحد و اعمال تحریم های بیشتری شد.

بر اساس قطعنامه ای که امروز به تصویب رسید تجارت با ایران، در مورد مواد حساس اتمی و موشک های بالیستیک، ممنوع می شود. اين تحریم ها همچنین شامل شرکت های عمده و افرادی که سازمان ملل متحد آنها را با برنامه های اتمی و موشکی ایران مرنیط می داند شده و سرمايه های آنها را مسدود می سازد.

هدف از تحریم ها این است که رهبران ایران به متوقف ساختن برنامه غنی سازی اورانیوم و بازگشت به مذاکرات اتمی تشویق شوند. در قطعنامه همچنین آمده است که اگر جمهوری اسلامی از چنین کاری خودداری ورزد، تحریم های غیر نظامی بیشتری عليه ايران وضع خواهد شد.

پیشتر، پرزیدنت جورج بوش و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با نیاز به پیشرفت در قطعنامه شورای امنیت علیه ایران موافقت کرده بودند. کاخ سفید می گوید دو رهبر بامداد امروز تلفنی با یکدیگر گفت و گو کردند و بر اهمیت اتخاذ موضع واحدی در مورد برنامه اتمی ایران تاکید گذاشتند.

شورای امنیت به شکل اصلاح شده قطعنامه، که پیش نویس آنرا فرانسه، بریتانیا و آلمان تهیه کرده بودند، رای داد.

قانونگزاران ایران هشدار داده بودند که اگر شورای امنیت قطعنامه را تصویب کند، تهران ممکن است همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی را کاهش دهد.

XS
SM
MD
LG