لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۳

کاندوليزا رايس: پشتيبانی آمريکا از دمکراسی در خاورميانه قابل مذاکره نيست


کاندوليزا رايس: پشتيبانی آمريکا از دمکراسی در خاورميانه قابل مذاکره نيست
کاندوليزا رايس: پشتيبانی آمريکا از دمکراسی در خاورميانه قابل مذاکره نيست

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا در پاسخ به کسانی که پیشنهاد کرده‌اند آمريکا برای کمک به برقراری امنیت در عراق با ایران و سوریه به مذاکره بنشیند، گفت حتی هر چند دیپلماسی بر مصالحه استوار است، اما ایران و سوریه باید بفهمند که پشتیبانی آمريکا از دمکراسی در خاورمیانه قابل مذاکره نیست.

او گفت سوریه نباید انتظار داشته باشد جامعه بین‌المللی کوشش حزب‌الله را برای کنار رفتن دولت دمکراتیک لبنان قبول کند، و ایران نباید در انتظار آن باشد که سازمان ملل متحد به بحث در باره ِاعمال تحریم، به دلیل برنامه مورد ظّن تسلیحات اتمی تهران، پایان دهد.

وزیر امور خارجه آمريکا گفت در حالی که سوریه و ایران به تنش در عراق دامن می زنند، راه های حل آنچه در عراق می‌گذرد در بغداد نهفته است، نه در ایران یا در سوریه، و اصولا این عراقی ها هستند که باید با آشتی ملی و با توانائی خود با اختلافات سیاسی شان مقابله کنند، و آنها را برطرف سازند.

تونی اسنو، سخنگوی کاخ سفید، گفت آمريکا به روشنی در باره نقش منفی که دولت ایران در خاورمیانه بزرگتر بازی می‌کند، سخن گفته است:
**** ایران باید دست از تحریک بردارد. مهم است که دمکراسی ها در افغانستان، در عراق و در لبنان اجازه یابند نه فقط دوام بیاورند، بلکه شکوفا شوند و نمونه و الهامی برای مردم در منطقه باشند. ما همچنین روشن ساخته‌ایم که ایران نیاز دارد غنی‌سازی اورانیوم و فعالیت های مربوط را متوقف سازد. و به این منظور، آمريکا، همراه با برخی از متحدان اروپائی خود، سعی کرده‌اند ایرانیان را به تعلیق این فعالیت‌ها، در برابر دست یابی به توانائی اتمی صلحجویانه و غیر نظامی، تشویق کنند.

در همین حال، بسیاری از آنچه را مردم ایران می‌خواهند، از جمله تماس بیشتر با غرب، برای آنها فراهم آورند. آقای اسنو گفت آمريکا بر این باور است که مردم ایران، همانند مردم افغانستان، عراق و هر جای دیگر، استحقاق آنرا دارند که از مزایای دمکراسی برخوردار شوند.

XS
SM
MD
LG