لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۴

آمريکا از کره شمالی خواستار توجه به خلع سلاح اتمی شد نه شکايت در باره تحريم های تنبيهی


کريستوفر هيل نماينده آمريکا از همتايانش در کره شمالی خواسته است توجه خود را به خلع سلاح اتمی معطوف کنند، نه گله و شکايت از تحريم های تنبيهی آمريکا. آقای هيل ميگويد مشکل است در باره مسائل اتمی به توان به پيشرفتی دست يافت، اگر کره شمالی بخواهد در مورد محدوديت های مالی جرّ و بحث کند، که آمريکا عليه شرکت های متهم به معاملات غير مجاز با پيونگ يانگ وضع کرده است.

گفتگو کنندگان اتمی در مذاکرات شش جانبه، از چين، آمريکا، کره شمالی، کره جنوبی ، روسيه و ژاپن، امروز برای چهارمين روز متوالی در پکن تشکيل جلسه دادند تا راههای به اجرا گذاشتن توافق سپتامبر گذشته با کره شمالی را بررسی کنند. کره شمالی در چارچوب اين توافق قول داده است تسليحات اتمی را در ازای کمک های اقتصادی و ضمانت های امنيتی کنار بگذارد. اما کره شمالی ميگويد تا وقتی که آمريکا محدوديت های مالی را لغو نکند، که مسدود ساختن بيست و چهار ميليون دلار دارائی های کره شمالی در بانک ماکوا حاصل اين محدوديت هاست، توافق را به اجرا نمی گذارد.

مذاکرات در باره برنامه اتمی کره شمالی قرار است فردا به پايان برسد که يک روز ديرتر از برنامه قبلی است.

آقای هيل روز چهارشنبه با مقامات کره شمالی ملاقات و گفتگو کرد. وی ميگويد هر دو طرف در مسيری پيش ميروند که به تعبير او، بجای قول و قرارهای کتبی، برای مسائل عملا و در محل راه حل هائی پيدا شود.

مذاکرات جداگانه مقامات آمريکائی و کره شمالی در پايتخت چين در باره امور مالی روز چهارشنبه بدون توافقی بر سر تحريم های تنبيهی مورد اختلاف به پايان رسيد. اما دانيل گلاسر از وزارت خزانه داری آمريکا ميگويد مذاکرات جدی و مفيد بود . وی گفت اميدوار است دو طرف بتوانند ماه آينده مجددا در نيويورک در باره مسئله تحريم ها ملاقات و گفتگو کنند.

XS
SM
MD
LG