لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۵

ديدار سرزده وزير دفاع جديد آمريکا از عراق


وزیر جدید دفاع آمریکا، در سفری اعلام نشده به عراق، با مقامات آن کشور و فرماندهان نظامی آمریکا به گفت و گو و تبادل نظر پرداخته است.

رابرت گیتز، به خبرنگاران گفت مقصود او از سفر به عراق این است که به نظریات فرماندهان گوش کند و ببیند چه می تواند از آنها بیاموزد.

گیتز تاکید کرده است که شکست در عراق یک فاجعه خواهد بود، اما ، در حالی که خشونت در عراق به سطحی بی سابقه رسیده است، او و پرزیدنت بوش در جستجوی راه و برداشتی تازه برای مقابله با آن هستند.

چند ساعت پیش از ورود رابرت گیتز، در دو بمب گذاری جداگانه در بغداد، دست کم ۱۲ تن کشته شدند. ارتش امریکا همچنین اعلام کرد یک رهبر ارشد تروریست القاعده در موصل دستگیر شده است. در تحولی دیگر، ارتش امریکا مسئولیت های امنیتی در شهر نجف را به فرماندهان عراقی واگذار کرد.

در گزارش یک گروه آمریکائی طرفدار حقوق مطبوعات آمده است که امسال ۳۲ خبرنگار در عراق کشته شده اند. کمیته حفاظت از روزنامه نگاران، در نیویورک، می گوید اکثر خبرنگاران در حملات شورشیان از پای در آمدند. گزارش کمیته حاکی است که با مرگ ۳۲ نفر، شمار خبرنگارانی که از زمان آغاز جنگ در سال ۲۰۰۳ کشته شده اند، به ۹۲ تن افزایش یافت.

XS
SM
MD
LG