لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۴

انتقاد روسيه از قدرتهای غربی در تلاش برای تنبيه ايران بر سر برنامه اتمی تهران


سرگئی لاوروف وزير امور خارجه روسيه از قدرتهای غربی برای تلاش در تنبيه ايران از طريق ارائه پيش نويس قطعنامه ای به شورای امنيت سازمان ملل متحد بر سر برنامه اتمی تهران انتقاد کرده است.

آقای لاوروف که امروز در مسکو صحبت ميکرد به عنوان نمونه از پيشنهادی ياد کرد که خواستار محدوديت هائی در مورد مسافرت مقامات ايرانی مرتبط با برنامه های اتمی و موشکی آن کشور است.

آقای لاوروف گفت روسيه چنين اقدامی را تلاشی برای وارد ساختن عامل تنبيه تلقی ميکند حال آنکه از آغاز توافق کرده بوديم اين اقدام را انجام ندهيم.

آقای لاوروف بی آنکه از کشوری نام ببرد گفت بعضی کشورها سعی ميکنند در پيش نويس قطعنامه مواردی را بگنجانند که عملا تجارت و مناسبات اقتصادی با ايران را در زمينه هائی که وی کاملا قانونی ناميد قطع ميکند.

پيش نويس اروپائی ها در مورد قطعنامه ای که ايران را مشمول تحريم های تنبيهی ميکند، روز سه شنبه بين پانزده عضو شورای امنيت توزيع شد. آمريکا ميگويد خواستار آن است که اين پيش نويس روز جمعه به رای گذاشته شود.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا ميگويد ايران هر روز و بتدريج بعضی از از موانع توليد بمب اتمی را پشت سر ميگذارد.

پيش نويس قطعنامه تحت بررسی در شورای امنيت را بريتانيا، فرانسه و آْلمان تدوين کرده اند.

علاوه بر روسيه، چين نيز از تنبيه ايران اکراه دارد. هر دو کشور در شورای امنيت از حق وتو برخوردارند.

تهران به ضرب الاجل سی و يکم اوت سازمان ملل متحد در مورد تعليق در برنامه غنی سازی اورانيوم و يا مواجه شدن با تحريم هاب تنبيهی بی اعتنائی کرده است.

آمريکا و متحدان غربی اش معتقدند فعاليت های غنی سازی اورانيوم در ايران بخشی از يک برنامه تهران برای توليد بمب اتمی است. تهران ميگويد برنامه اتمی اش صرفا برای مقاصد صلح آميز است.

XS
SM
MD
LG