لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۰

پرزيدنت بوش قرارداد اتمی آمريکا و هند را امضاء کرد


پرزيدنت بوش با امضای قرارداد اتمی تاريخی آمريکا با هند، آن را به صورت قانون درآورد. به گفته رئيس جمهوری آمريکا، اين قانون مشارکت ميان،" شريکان طبيعی" در دو دمکراسی بزرگ جهان را، به ويژه در زمينه های انرژی و امنيت، تقويت خواهد کرد.

امضای اين قانون از سوی پرزيدنت بوش که امروز، دوشنبه، صورت گرفت، گام عمده‌ای در جهت تغيير قوانين آمريکا به شمار می رود که اجازه خواهد داد سوخت و فن آوری اتمی برای مقاصد غيرنظامی به هند صادر شود. به علت آن که هند معاهده منع گسترش سلاح های اتمی را امضا نکرده بود، واشنگتن ظرف ۳۰ سال گذشته صدور چنين کالاهائی را به هند ممنوع اعلام داشته بود.

در دهلی نو، مان موهان سينگ نخست وزير هند انتقاد پارلمان هند را از اين قرارداد مردود دانست. آقای سينگ اين استدلال را مطرح ساخت که تعهد هند در مورد عدم آزمايش سلاح های اتمی، هرگز لطمه ای به حاکميت هند وارد نمی آورد.

آمريکا و هند برای تکميل يک قرارداد جامع اتمی، بايد دور جديدی از گفتگوهای اتمی را به عمل آورند. هند در برابر دريافت محمولات وارده از آمريکا، به نوبه خود موافقت کرده است که اجازه دهد ۱۴ نيروگاه اتمی غيرنظامی هند تحت بازرسی های بين المللی قرار گيرد.

چندی پيش در همين ماه، کنگره آمريکا قيد و شرط بحث انگيزی را به قرارداد ميان آمريکا و هند اضافه کرد که به موجب آن، اگر هند دست به يک آزمايش اتمی ديگر بزند، ارسال محمولات آمريکا به هند متوقف خواهد شد.

پيش از آن که صادرات اتمی آمريکا به هند آغاز شود، واشنگتن و دهلی نو بايد موافقت چند نهاد جهانی، ازجمله گروه تامين کنندگان اتمی و سازمان بين المللی انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل متحد را کسب کنند. انتظارنمی رود که موانع عمده ديگری در کار باشد.

XS
SM
MD
LG