لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۱

دولت موقت سومالی می گويد همچنان آماده گفتگو با اسلامگرايان رقيب است


دولت موقت سومالی می گويد برای انجام گفتگوهای صلح با اسلامگرايان رقيب خود که تهديد کرده اند دست به حمله عمده ای خواهند زد، همچنان آمادگی دارد.

عبدالله يوسف رئيس جمهوری موقت سومالی روزجمعه به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفته بود با توجه به تهاجم اسلامگرايان، گفتگوهای صلح نمی تواند مطرح باشد. با اين حال سخنگوی دولت موقت درمصاحبه ای با صدای آمريکا اظهارداشت اگراسلامگرايان نيروهای خود را ازجايگاه اوليه خود خارج سازند، دولت موقت آماده ازسرگيری گفتگوها است.

منظور سخنگوی دولت موقت، موگاديشو پايتخت سومالی است که نهضت اسلامی سومالی آن را در ماه ژوئن گذشته به اشغال خود درآورد. از آن زمان تاکنون، نيروهای اسلامی مناطقی را در طول مرکز و جنوب سومالی به تصرف خود در آورده اند و مقابله جوئی در برابر دولت ضعيف سومالی را که در سطح بين المللی مورد شناسائی قرار دارد، افزايش داده اند.

در همين حال مهلتی را که نهضت اسلامی سومالی برای خروج نيروهای اتيوپی از سومالی قائل شده است، در حال انقضا است. رهبران افراطی اسلامی تهديد کرده اند اگر اتيوپی نيروهای خود تا فردا، سه شنبه، از سومالی خارج نکند، اين نيروها را مورد حمله قرار خواهند داد. نيروهای اتپوپی از دولت موقت سومالی حمايت می کنند.

اسلامگرايان می گويند اتيوپی برای حمايت از دولت موقت، حدود ۳۰ هزار سرباز به سومالی اعزام داشته است. اما اتيوپی می گويد فقط چند صد نفر مربی نظامی را به سومالی اعزام داشته است.

XS
SM
MD
LG