لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۸

مذاکرات شش جانبه برنامه اتمی کره شمالی پس از ١٣ ماه در پکن از سر گرفته شد


امروز دوشنبه مذاکرات برنامه اتمی کره شمالی در پکن آغاز شد. سفير کره شمالی خواستار رآکتور اتمی غير نظامی در برابر خلع سلاح شده است.

از سوی ديگر روز کريستوفر هيل، مدير کل وزارت امور خارجه آمريکا، پيشاپيش آغاز کنفرانس شش جانبه که برای يکسال به بن بست رسيده بود، حساس بودن اين مذاکرات را مورد تأکيد قرار داد.

آقای هيل گفت که اعضای کنفرانس به نقطه ای رسيده اند که بين ادامه تلاشهای ديپلماتيک و تحريم يکی را برگزينند، و تحريم برای اقتصاد کره شمالی بسيار زيانبار خواهد بود.

شب گذشته آقای هيل با همتای کره شمالی خود در پکن برای صرف شام، ملاقات کرد. اين ديپلمات آمريکايی گفت هدف اصلی کشورش اطمينان از اجرای توافق ماه سپتامبر سال پيش است. در آن موافقتنامه، کره شمالی وعده داده بود در ازای تضمينهای امنيتی و کمکهای اقتصادی، برنامه های اتمی خود را متوقف کند.

در همين حال، کره شمالی ، ژاپن را متهم به آدم ربايی کرده و خواستار تحقيق درباره اين موضوع شده است. کره شمالی از آمريکا پايان دادن به تحريم های مالی را که عليه شرکت های طرف معامله با کره شمالی وجود دارد، خواستار شده است.

از سوی ديگر، يک هيئت امدادگر از کره جنوبی قرار است روز دوشنبه از طريق يک ارتباط هوايی که از زمان آزمايش اتمی پيونگ يانگ در ماه اکتبر تعطيل شده بود،به کره شمالی سفر کند.

XS
SM
MD
LG