لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۱

معاون سُنّی رياست جمهوری عراق ميگويد کشورش به نيروهای بيشتر آمريکائی نياز دارد


طارق اللهاشمی معاون سُنّی رياست جمهوری عراق ميگويد قطعا سربازان آمريکائی بيشتری برای امنيت در کشورش مورد نياز است. آقای هاشمی در مصاحبه ای که امروز از شبکه تلويزيونی سی ان ان پخش شد گفت نيروهای عراقی برای انجام وظايف امنيتی مجهز نيستند. آقای الهاشمی نيروهای عراقی را نالايق، غير قابل اعتماد و غير حرفه ای توصيف کرد و گفت شبه نظاميان در ميان آنها نفوذ کرده اند. آقای الهاشمی دولت بوش را در انحلال ارتش عراق و نفوذ شبه نظاميان مقصر دانست و آن را بزرگترين اشتباه در جنگ دانست.

در همين حال هری ريد سناتور دموکرات و رهبر آتی اکثريت در سنای آمريکا در مصاحبه ای جداگانه گفت وی از افزايشی کوتاه مدت در شمار سربازان آمريکائی در عراق جانبداری ميکند. سناتور ريد در عين حال به تلويزيون ای بی سی گفت لازم است منازعه از راه سياسی حل و فصل شود و افزود مردم آمريکا اجازه نخواهند داد جنگ ادامه پيدا کند.

در اين ميان جک کين، ژنرال بازنشسته ای که به پرزيدنت بوش توصيه کرده است نيروهای آمريکائی را در عراق افزايش دهد، ميگويد نيروها برای استقرار امنيت در عراق دست کم يک سال و نيم وقت ميخواهند.

کولين پاول وزير امورخارجه و رئيس پيشين ستاد نيروهای مسلح آمريکا نيز به تلويزيون سی بی اس گفت آمريکا در حال باختن جنگ در عراق است و زمان آن فرا رسيده است که اوضاع با استراتژيهائی جديد عوض شود. آقای پاول همچنين گفت به اعتقاد او افزايش نيروهای آمريکائی در بغداد نمی تواند ثمر بخش باشد اما افزود که چنين ايده ای بايد به دقت بررسی شود و تاکيد کرد که ماموريت سربازان نيز بايد کاملا مشخص و روشن باشد.

XS
SM
MD
LG