لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۸

با وجود هراس از جنگ داخلی ممکن است محمود عباس انتخابات پيش از موعد اعلام کند


دستياران محمود عباس گفتند در حاليکه ادامه درگيری های حزب فتح و گروه حاکم حماس هراس از شروع يک جنگ داخلی را تقويت ميکند، رئيس حکومت خودگردان فلسطينی ممکن است امروز، شنبه، فراخوانی برای انجام يک انتخابات پيش از موعد صادر کند.

آقای عباس قرار است در شهر رام الله در کرانه باختری رود اردن، سخنرانی داشته باشد. فراخوان برای انتخابات پيش از موعد اقدامی در واکنش به شکست گفتگوهای با حماس برای تشکيل دولت وحدت ملی، محسوب ميشود.

کابينه حماس گفته است سخنرانی امروز را بايکوت خواهد کرد. اين گروه ستيزه جو هشدار داده است انتخابات پيش از موعد را بمثابه يک کودتا، تلقی خواهد کرد.

روز جمعه در رام الله دستکم ٣٢ نفر در درگيری های مسلحانه بين حماس و فتح، کشته شدند. اين منازعات در پی آنکه حماس افراد مسلّح وابسته به جناح فتح را به تلاش برای ترور اسمعيل هنيّه متهم کرد، رخ داد.

روز پنجشنبه در حمله به کاروان آقای هنيّه در نزديکی گذرگاه مرزی مصر محافظ وی، کشته شد. فتح هرگونه دخالتی در اين رويداد را انکار کرده است.

در دمشق خالد مشعل رهبر تبعيدی فلسطينی خواستار بردباری بين فتح و حماس شد. او در يک مصاحبه راديوئی گفت جنگ فلسطينيان برعليه آنچيزی است که وی اشغال فلسطين ناميد و گفت که آنها اجازه نخواهند داد که مناقشات کنونی به جنگ داخلی بيانجامد.

کوفی عنان دبير کل سازمان ملل مؤکداًً حماس و فتح را به حل و فصل اختلافات خود از طريق مسالمت آميز و جهت ايجاد وحدت ملی، فراخواند.

فتح و حماس در يک مبارزه قدرت در گير هستند. حماس در ژانويه امسال برنده انتخابات پارلمانی شد. فتح رياست جمهوری را در کنترل خود دارد.

آمريکا، اتحاديه اروپا، و اسرائيل، حماس را بعنوان يک گروه تروريستی، تلقی ميکنند.

XS
SM
MD
LG