لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۴

منع سفر مقامات ارشد دولت ايران اختلاف باقيمانده بر سر تحريم های تنبيهی عليه تهران است


سفير بريتانيا در سازمان ملل متحد از نزديک شدن به توافق در مورد قطعنامه ای در شورای امنيت سازمان ملل متحد خبر داده است که ايران را برای امتناع تهران از تعليق در برنامه غنی سازی اورانيوم مشمول تحريم های تنبيهی ميکند.

ايمير جونز پاری ديشب گفت اين قطعنامه می تواند تا روز سه شنبه قطعی شود. اما ويتالی چورکين سفير روسيه در سازمان ملل متحد ميگويد گرچه پيشرفت هائی حاصل شده است ولی هنوز همه چيز آماده نيست.

در همين حال سرگئی لاوروف وزير امور خارجه روسيه در مسکو گفت اميدوار است شورای امنيت سازمان ملل متحد بتواند در هفته های آينده به توافقی دست يابد. وی گفت شرکای بين المللی بايد مذاکره با ايران را تشويق کنند و دنبال مجازات تهران نروند.

تلاش پنج عضو دائمی شورای امنيت شامل آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه و چين، بعلاوه آلمان برای رسيدن به توافقی در باره قطعنامه تحريم ها ديشب نيز پشت درهای بسته ادامه داشت. يک مسئله حل نشده و کماکان مورد بحث، ممنوعيت سفر برای مقاماتی ارشد از دولت ايران است که در برنامه های اتمی و موشکی تهران نقش دارند. آمريکا از چنين منعی جانبداری ميکند اما روسيه با آن مخالف است.

علی لاريجانی مذاکره کننده ارشد اتمی تهران ديروز هشدار داده است که کشورهای غربی درصورتيکه شورای امنيت سازمان ملل متحد ايران را برای برنامه اتمی تهران مشمول تحريم های تنبيهی کند، با واکنش هائی ناگوار روبرو خواهند شد.

در همين حال محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران برای مبادله تکنولوژی اتمی با کشورهای همجوار ابراز آمادگی کرده است. وسائل ارتباط جمعی دولتی ايران امروز اطهارات آقای احمدی نژاد را نقل مردند که گفته است اين تکنولوژی يک منبع توليد انرژی تميز را جايگزين نفت ميکند.

آمريکا و متحدان غربی اش معتقدند فعاليت های غنی سازی اورانيوم بخشی از برنامه تهران برای توليد بمب اتمی است. تهران ميگويد برنامه اتمی اش صرفا برای توليد برق است نه تسليحات اتمی.

XS
SM
MD
LG