لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۴

عراق در آستانه برگزاری کنفرانس تاريخی آشتی و مصالحه در بغداد


جناح های قومی و مذهبی رقيب درعراق خود را آماده ميکنند تا امروز، شنبه، در يک کنفرانس تاريخی آشتی و مصالحه در بغداد شرکت کنند.

شخصيت های سياسی، احزاب و ساير گروه های عراقی کوشش خواهند کرد راهی را برای متوقف ساختن خشونت های فزاينده قومی درعراق که هم اکنون علت کشته شدن بطور متوسط روزانه يکصد عراقی است، پيدا کنند.

يک مقام کاخ سفيد گفت روز جمعه موضوع کنفرانس را نوری المالکی نخست وزير عراق و پرزيدنت بوش از طريق ويدئوئی، بحث کردند. "گوردن جاندرو" سخنگوی شورای امنيت ملی آمريکا گفت که آقای مالکی تعهد کرده است وضعيت امنيـتی را با هدف گرفتن همه منابع خشونت در عراق و از جمله شورشيان و ستيزه جويان، هدف قرار دهد.

انتظارمی رود که طرح آشتی ٢٤ ماده ای نوری المالکی نخست وزير عراق که در ماه ژوئن گذشته اعلام گرديد، به عنوان چارچوب و مبنای گفتگوهای جاری در کنفرانس قرارگيرد. عفوعمومی شورشيانی که خشونت را نفی کنند و به سربازان آمريکائی و يا شهروندان عراق حمله نکرده باشند، از جمله موارد طرح آشتی آقای مالکی است.

تشکيل دو کنفرانس آشتی و مصالحه در گذشته به تعويق افتاد. با اين حال محمود عثمان، عضوکرد و مستقل پارلمان عراق، در مصاحبه ای با صدای آمريکا اظهار داشت به نظرمی رسد که اين بار کنفرانس تشکيل خواهد شد. آقای عثمان افزود دقيقاً روشن نيست که چه کسانی دراين کنفرانس شرکت خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG