لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۷

هنيِّه در بازگشت به نوار غزه با اقدام اسرائيل در بستن مرز در مصر گير افتاده است


اسرائيل مرز ميان مصر و نوار غزه را بسته است، و با اين اقدام، اسمعيل هنيّه نخست وزير فلسطينی در مصر گير افتاده است.

آقای هنيّه، از گروه حاکم حماس، راهی نوار غزه بود که صحنه تشديد تشنج ميان حماس و نيروهای متعتل تر محمود عباس رئيس حکومت خودمختار فلسطينی است.

مقامات اسرائيلی گفتند مرز را بدان جهت بسته اند که مانع از آوردن دهها ميليون دلار پول بوسيله آقای هنيّه به نوار غزه شوند. آقای هنيّه پول ها را در جريان سفر به کشورهای اسلامی جمع کرده است.

شبه نظاميان حماس در واکنش به بسته شدن مرز ضمن شليک های هوائی به محوطه ترمينال هجوم بردند، اما گزارشی حاکی از تلفات داده نشده است. هنوز معلوم نيست مرز مجددا کی بازخواهد شد. بنا به گزارشها، مقامات مصری برای بازگشائی مرز با اسرائيل مذاکره ميکنند. بعضی گزارشها حاکی است که مقامات اسرائيلی گفته اند به آقای هنيّه اجازه بازگشت داده خواهدشد ولی وی نمی تواند پولهای جمع آوری شده را با خود همراه داشته باشد.

امروز پيشتر، نيروهای امنيتی وفادار به آقای عباس در نوار غزه يک شبه نظامی را در ارتباط با کشته شدن روز سه شنبه سه کودک فلسطينی بازداشت کرده بودند. پدر اين سه کودک يکی از مقامات ارشد امنيتی وفادار به آقای عباس است. فردی که بازداشت شد يک عضو کميته مقاومت خلق است و اين کميته نيز ميگويد يک عضو امنيتی وفادار به آقای عباس را بازداشت کرده است.

فتح و حماس در مبارزه قدرت به بن بست رسيده اند. حماس انتخابات ژانويه قوه قانونگزاری را برده است. فتح کماکان قوه مجريه را در کنترل دارد. فتح و حماس برای تشکيل يک دولت وحدت ملی مذاکره کرده اند اما نتيجه ای حاصل نشده و مذاکرات معوّق مانده است.

انتظار ميرود آقای عباس روز شنبه خواستار برگزاری انتخابات زود رس شود، اما حماس با چنين اقدامی مخالف است.

XS
SM
MD
LG