لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۱

واکنش منفی رهبران جهان به برپائی کنفرانس هولوکاست در تهران


برپائی سمینار دو روزه هولوکاست در تهران، با واکنش منفی رهبران جهان روبرو شده است. در واشنگتن سخنگوی کاخ سفید کنفرانس را اهانتی به جهان متمدن و سنت دیرینه شکیبائی و تحمل در ایران نامید.

واتیکان هولوکاست را تراژدی عظیمی که هیچکس نمی تواند نسبت به آن بی تفاوت بماند، توصیف کرد.

نخست وزیر بریتانیا کنفرانس تهران را حرکتی ورای باور نامید. مسئول امور قضائی اتحادیه اروپا آنچه را کوششی برای انکار و ناچیز شمردن هولوکاست خواند محکوم کرد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، نیز کنفرانس را محکوم کرده است. اهود اولمرت نخست وزیر اسرائیل، که با مرکل ملاقات کرد، کنفرانس تهران را "تهوع آور" نامید.

در کنفرانس ۶۷ نفر از ۳۰ کشور شرکت دارند. دیوید دوک رهبر سابق کوکلوس کلان آمریکا از جمله مورخین و کسانی که نابودی شش میلیون یهودی در جریان جنگ جهانی دوم به وسیله آلمان نازی را زیر سئوال می کشند هستند. به گفته ديويد دوک صهیونیست ها از هولو کاست به عنوان سلاحی برای محروم ساختن فلسطینیان از حقوقشان و سرپوش گذاشتن بر جنایات اسرائیل استفاده کرده اند.

محمود احمدی نژاد که هولوکاست را یک افسانه خوانده و خواهان محو اسرائیل از نقشه جهان شده است، در سخنانی از جمله گفت منحنی حیات رژیم صهیونیستی معکوس شده و در سراشیبی قرار گرفته است.

منوچهر متکی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه گفت هدف از تشکیل کنفرانس تائید یا تکذیب هولوکاست نیست، بلکه فرصتی برای بحث در باره آن فراهم می آورد.

XS
SM
MD
LG