لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۷

تحقيقات آلمان در مورد قتل جاسوس سابق روسيه ادامه دارد


مقامات آلمان در حال تحقيق در مورد يکی از دوستان جاسوس سابق روسيه هستند که در اثر مسموميت ناشی از راديواکتيويته چندی پيش در گذشت. اين تحقيقات در پی کشف آثار راديو اکتيويته در وسايل يکی از دوستان فرد متوفا که در آلمان اقامت دارد، صورت می گيرد.

به گفته مسئولان قضايی آلمان، اين تحقيقات به اين دليل انجام می گيرد تا مشخص گردد که آيا ديميتری کووْتون، بازرگان روس در معامله غير قانونی مواد راديو اکتيو دخالت داشته است يا خير؟ تحقيقگران آلمانی روز شنبه گفتند، موفق شده اند آثاری از اشعه راديواکتيو در ساختمانهای محل رفت و آمد کووتون پيدا کنند. کووتون روز اول ماه نوامبر، يعنی همان روز شروع بيماری ليتويننکو با او ملاقات کرده بود. در روز ۲۳ ام ماه نوامبر درگذشت.

بر اساس گزارشها، کووتون در حال حاضر برای آزمايشات مربوط به راديو اکتيو در بيمارستانی در مسکو بستری است. وی از جمله سه تبعه روس است که در همان روز شروع بيماری ليتويننکو با وی در لندن ملاقات کرده بودند.

ليتويننکو پيش از مرگ در يادداشتی ولاديمير پوتين، رئيس جمهوری روسيه، را به مسموم ساختن خود متهم کرده بود. اما مسکو بارها هر گونه دخالت در مرگ وی را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG