لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۵

روز بين المللی حقوق بشر


روز بين المللی حقوق بشر
روز بين المللی حقوق بشر

در روز بین المللی حقوق بشر، آمریکائیان بر اهمیت حفاظت از آزادی های اساسی در سراسر جهان تاکید می گذارند. آزادی بیان و مذهب، حق تشکیل انجمن، و برابری در برابر قانون از آن جمله است. آمریکا در سراسر تاریخ خود تلاش کرده است حقوق اساسی انسانی را به کشورهای دیگر گسترش دهد.

پرزیدنت جرج دبلیو بوش گفت: ما در کنار ناراضیان و تبعید شدگان، و در برابر رژیم های سرکوبکر و ظلم و بیداد ایستاده ایم. امروز، انسان های بی شماری در سراسر جهان نمی توانند حقوق اساسی خود را اعمال کنند. در بلو روس، طرفداران دمکراسی اغلب هدف ضرب وشتم قرار می گیرند، رهبران مخالف به زندان می افتند و کشته می شوند.

در ایران، اقلیت های قومی، از جمله ترک های آذری، از حق حفظ زبان و فرهنگ خود در مدارس محروم هستند. کسانی که در صدد کسب چنین حقوقی برآیند، اغلب مورد آزار و سخت گیری پلیس و مقامات امنیتی قرار می گیرند و بازداشت می شوند.

در برمه، شورای نظامی حاکم، تمام شکل های مخالفت و نازضائی سیاسی را بی رحمانه سرکوب می کند. حدود یک هزار و یکصد برمه ای به دلیل بیان آرام و مسالمت آمیز نقطه نظرهای سیاسی خود در بازداشت بسر می برند و اونگ سان سوچی، رهبر سازمان اتحاد ملی برای دمکراسی، همچنان در بازداشت خانگی قرار دارد.

اینک امکان یک انتقال سیاسی در کوبا به وجود آمده است. پرزیدنت بوش مردم آن کشور را به کوشش برای دگرگونی دمکراتیک فرا خوانده است. او می گوید: تاریخ، از لهستان تا آفریقای جنوبی، ثابت می کند که شکیبائی، شجاعت و قاطعیت می تواند سرانجام دولت های سرکوبگر را به وحشت بیاندازد و سپس سرنگون کند.

آمریکا در کوشش برای کمک به آزادی مردم، دامنه حمایت از برنامه های پیشبرد دمکراسی را گسترش داده است. به ویژه، بر میزان اعتبار مالی به موقوفه ملی برای دمکراسی افزوده است تا گام های بلندتری در جهت پیشبرد انتخابات آزاد، بازارهای آزاد، آزادی بیان و حقوق بشر بردارد.

پرزیدنت بوش گفت: "آزادی و والائی هدیه خداوند به هر مرد و زنی در جهان است." در حالی که آمریکا روز بین المللی حقوق بشر را گرامی می دارد، آقای بوش گفت: "ما تمام ملت ها را تشویق می کنیم به حرکت به سوی آزادی، صلح و امنیت ادامه دهند، تنها از طریق دمکراسی، احترام به حقوق بشر و حکومت قانون می‌توان به آنها رسید.

XS
SM
MD
LG