لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۸

طالبانی گزارش گروه مطالعاتی عراق  را رد کرد


جلال طالبانی رئيس جمهوری عراق توصيه های گروه فراحزبی آمريکائی موسوم به مطالعات عراق برای تغيير در سياست آمريکا در منطقه را رد کرده است.

آقای طالبانی، که کُرد است، امروز در يک کنفرانس خبری گزارش اين گروه را غير عادلانه و نا منصفانه توصيف کرد. به تعبير آقای طالبانی گزارش حاوی مواد خطرناکی است که حاکميت عراق و قانون اساسی آن را تضعيف ميکند.

رئيس جمهوری عراق قبلا بخش هائی از گزارش را که خواستار تماس و گفتگو با همسايگان عراق از جمله ايران و سوريه است، تحسين کرده بود.

آقای طالبانی امروز با گنجاندن نمايندگانی از حزب حاکم سابق بعث عراق در روند آشتی و تفاهم مخالفت کرد.

سياستمداران عرب سُنّی از توصيه های گروه استقبال کرده اند.

گروه مطالعات عراق که جيمز بيکر وزير امورخارجه پيشين آمريکا از حزب جمهوريخواه و لی هميلتون نماينده پيشين کنگره آمريکا از حزب دموکرات، مشترکا رياست آن را بر عهده دارند، گنجاندن هزاران مشاور بيشتر آمريکائی در نيروهای امنيتی عراق را نيز توصيه کرده است. آقای طالبانی از اين پيشنهاد که هدف آن کمک به تسريع در آموزش نيروهای عراقی است، انتقاد کرد. وی همچنين از مخالفت های ديگر رهبران کرد با پيشنهادهای گروه مطالعاتی عراق برای تسهيم و تقسيم ثروت نفتی کشور جانبداری کرد.

پرزيدنت بوش گفته است گزارش را بررسی ميکند و توصيه های اين گروه را همراه با ارزيابی های ديگر از استراتژی آمريکا در عراق مورد توجه قرار ميدهد.

XS
SM
MD
LG