لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۲

شبه نظاميان سودانی  سی غير نظامی را در دارفور کشتند


مقامات سازمان ملل متحد و اتحاديه آفريقا ميگويند افرادی مسلّح در حمله به يک کاروان آوارگان در ناحيه دارفور سودان سی غير نظامی را کشتند.

مقامات ميگويند اين حمله، امروز، در نزديکی شهر " ال جنينا " ، مرکز استان دارفور غربی رخ داد.

پيشتر، شبه نظاميانی که گفته ميشود دولت سودان از آنها حمايت ميکند، دو غير نظامی را در حمله به شهر " ال فاشر " مرکز استان دارفور شمالی کشته بودند. اين شهر صحنه زدوخوردهائی مرگبار ميان شبه نظاميان موسوم به " جانجاويد " و اعضای تنها گروه شورشی در دارفور بوده است که با دولت سودان قرارداد صلح دارد .

تونی بلر نخست وزير بريتانيا ديروز گفت در سودان دو ميليون نفر آواره شده اند و چهار ميليون نفر محتاج به غذا هستند . آقای بلر گفت اگر برای پايان بخشيدن به منازعه در دارفور پيشرفتی سريع حاصل نشود بريتانيا مجبور خواهد شد در مورد سودان راههائی ديگر را بررسی کند.

بريتانيا و آمريکا سعی کرده اند دولت سودان را متقاعد کنند که با استقرار صلحبانان سازمان ملل متحد در دارفور موافقت کند. " اندرو ناتسيوس " نماينده مخصوص واشنگتن برای مذاکراتی بيشتر در همين زمينه به سودان رفته است.

کوفی عنان دبيرکل سازمان ملل متحد که ماموريتش رو به پايان است، روز جمعه به گونه ای کم سابقه و با لحنی تند به رهبران سودان هشدار داد که ممکن است دستجمعی و فردی برای قتل و غارت و تجاوز تعقيب شوند.

XS
SM
MD
LG