لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۰

برای نوسازی ايستگاه فضائی بين المللی، هفت فضانورد با شاتل ديسکاوری شبانه به مدار زمين رفتند


به منظور نوکردن سيم‌کشی و آماده ساختن ايستگاه بين‌المللی فضائی برای ساختمان تاسيسات جديد، فضاپيمای شاتل ديسکاوری شنبه شب از مرکز کندی، پايگاه سازمان تحقيقات فضائی آمريکا NASA در ايالت فلوريدا، هفت فضانورد را به مدار زمین برد.

پرواز از کيپ کاناورال در ساعت 8 و 45 دقيقه شب، نخستين پرواز شبانه شاتل در چهار سال اخير بود.

پرواز شاتل قرار بود روز پنجشبه انجام شود اما به علت شرايط نامناسب جوی، حتی روز جمعه ديروز هم امکان پذير نشد و به شنبه شب موکول شد. پرواز شب به اين سبب خطرناک تر است که به دوربين‌ها امکان نمي‌دهد برای يافتن ريختگي‌های احتمالی در پوشش سراميک ضدحريق، بدنه شاتل را بازبينی کنند.

در سفر به ايستگاه فضائی بين‌المللی، فضاپيمای ديسکاوری هفت سرنشين دارد. ماموريت 12 روزه آنها که يکی از پيچيده‌ترين ماموريت‌ها در تاريخ فضاپيمای شاتل توصيف شده است، شامل افزودن يک بخش جديد به ساختار شاتل است و همچنين، تعمير و نوسازی سيستم انتقال برق برای استفاده از باتري‌های خورشيدی جديد. آنها همچنين تلاش خواهند کرد که رديف باتري‌های خورشيدی که شش سال است روی شاتل نصب شده اند را وادار کنند خودش را جمع و جور کند که راه را برای چرخش رديف جديد باتري‌ها باز کند تا آنها بتوانند هميشه رو به خورشيد قرار گيرند.

کار آنها ايستگاه فضائی بين‌المللی را برای دور بعدی ساختمان و گسترش آماده مي‌سازد و گنجايش آن را از سه فضانورد در حال حاضر به شش فضانورد افزايش خواهد داد و آن را برای احداث لابراتوارهای فضائی دانشمندان ژاپنی و اروپائی آماده خواهد کرد.

فرمانده مارک پولانسکی بعد از آنکه مايک لاينبک، مدير پرتاب شاتل، اعلام کرد که ديسکاوری آماده پرواز است، فرمانده خدمه ديسکاوری مارک پولانسکی از تمام کارکنان ناسا تشکر کرد و گفت شاتل آسمان شب را روشن مي‌کند. به فاصله 9 دقيقه بعد از تبادل اين جملات، شاتل و خدمه آن در مدار زمين قرار گرفتند، و به مقصد خود رسيدند.

برای تجديد سيم‌کشی ايستگاه فضائی بين‌المللی، فضانوردان شاتل ديسکاوری ناچار خواهند هر بار نيمی از تاسيسات آن را خاموش کنند. هر چند دستگاه‌های اصلی که به دو منبع برق وصل هستند، هميشه روشن خواهند ماند، اما خاموشی باعث می شود که وسايل مخابرات و برخی ديگر از دستگاه‌های ضروری در دسترس قرار نداشته باشند.

XS
SM
MD
LG