لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۷

مذاکرات شش جانبه در باره برنامه اتمی کره  شمالی ممکن است شنبه ازسر گرفته شود


يک گزارش خبری حکايت از آن دارد که مذاکرات معّوق مانده شش جانبه در باره برنامه اتمی کره شمالی ممکن است شنبه آينده در پکن از سر گرفته شود.

روزنامه واشنگتن پست امروز گزارش داد که کريستوفر هيل، نماينده ارشد آمريکا در اين مذاکرات ، بزودی اعلاميه ای رسمی صادر خواهد کرد. آقای هيل در مصاحبه ای به واشنگتن پست گفته است " ما بر ميگرديم " اما جزئياتی ارائه نداده است. گزارش واشنگتن پست رسما تائيد نشده است، اما روز جمعه يک ديپلومات ارشد آمريکائی به خبرنگاران گفته بود احتمال دارد مذاکرات ظرف ده روز آينده از سر گرفته شود ، هرچند که به گفته وی هنوز قرار و مدار ها قطعی نيست.

گزارشهای خبری در آسيا نيز حاکی از آن است که مذاکرات ممکن است روز شانزدهم دسامبر ازسر گرفته شود. شينزو آبه نخست وزير ژاپن که امروز در مانيل با خبرنگاران صحبت ميکرد گفت اگر مذاکرات از سر گرفته شود وی با آمريکا و طرفهای ديگر برای رسيدن به نتايجی سازنده همکاری خواهد کرد.

کره شمالی قريب يکسال است که برای اعتراض به سخت گيری و شدت عمل آمريکا عليه دسترسی پيونگ يانگ به اعتبارات بين المللی ، مذاکرات شش جانبه را تحريم کرده است. پيونگ يانگ در اواخر اکتبر و به فاصله چند روز پس از انجام يک آزمايش اتمی اعلام کرد که حاضر است به مذاکرات بازگردد.

XS
SM
MD
LG