لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۰

ديدار رئيس جمهوری آفريقای جنوبی با پرزيدنت بوش در کاخ سفيد


پرزيدنت بوش روز جمعه در کاخ سفيد با تابو امبکی رئيس جمهوری آفريقای جنوبی ديدار کرد و اوضاع منطقه دارفور در غرب سودان را با وی مورد بحث قرارداد.

پرزيدنت بوش در پايان گفتگوهای خود با رهبر آفريقای جنوبی اظهار داشت طرفين در مذاکرات خود ضرورت همکاری با دولت سودان را در جهت استقرار يک نيروی حافظ صلح بين المللی در دارفور مورد تاکيد قراردادند.

آقای امبکی ابراز اميدواری کرد که شورای امنيت سازمان ملل متحد در مورد طرح استقراريک نيروی صلحبان بين المللی در منطقه، سريعاً عمل کند. آفريقای جنوبی از جمله کشورهائی است که نيروهائی را برای پيوستن به نيروی حافظ صلح کنونی اتحاديه آفريقا در دارفور اعزام داشته اند.

آقای امبکی همچنين اظهارداشت که در گفتگوهای روز جمعه با پرزيدنت بوش، هردو خواستارحمايت از دولت موقت سومالی شدند. گروه های تروريستی قصد برقراری پايگاه هائی را برای خود در سومالی دارند.

پرزيدنت بوش خاطرنشان ساخت کمک های آمريکا برای مبارزه با ويروس اچ آی وی و بيماری ايدز و گفتگوهای مربوط به يک قرارداد جهانی جديد بازرگانی که مدت ها است به حال وقفه درآمده است، نيز در مذاکرات رهبران آمريکا و آفريقای جنوبی مطرح گرديد.

XS
SM
MD
LG