لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۰

جين کرکپتريک سفير سابق آمريکا در سازمان ملل در گذشت


جین کرکپتریک سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد درگذشت. موسسه پژوهشی آمریکائی اینترپرایز، محل کار او، اعلام کرد این کارشناس سالخورده دیپلماسی آمریکا، روز پنجشنبه از جهان رفت.

کرکپتریک، که هنگام مرگ ۸۰ سال داشت، زمانی یک دمکرات بود، اما به حزب جمهوریخواه پیوست و برای بسیاری از اعضای جنبش محافظه کار، که در دوره ریاست جمهوری رونالد ریگن به قدرت رسیدند، به یک قهرمان تبدیل شد.

جین کرکپتریک نخستین زن آمریکائی بود که به عنوان نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد منصوب شد و در سال ۱۹۸۵ مدال آزادی را دریافت کرد. از جمله کارهای او مطرح ساختن این نظریه بود که دیکتاتوری‌های خودکامه یا دست راستی می توانند به گونه‌ای مسالمت‌آمیز به دمکراسی تبدیل شوند، در همین حال رژیم های استبدادی یا کمونیست چپگرا باید سرنگون شوند.

نوشته ها و کارهای کرکپتریک در کانون تدوین سیاست های جنگ سرد در دهه ۱۹۸۰ قرار داشت.

هیات نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد روز جمعه به احترام جین کرک پاتریک یک دقیقه سکوت کرد. پس از آن جان بولتون، سفیر فعلی آمریکا، در حالی که بغض گلویش را گرفته بود، در باره دوست و همکار قدیم خود سخن گفت و اظهار داشت: او آشکارا از آزادی در جهان دفاع می کرد و بر این نظر که پیشرفت هدف و آرمان آزادی موجب پیشبرد منافع آمریکا خواهد شد، تاکید می گذاشت.

جین کرکپتریک افزون بر نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد، در شورای امنیت ملی در دولت رونالد ریگن نیز خدمت کرد. او همچنین استاد دانشگاه جرج تاون در واشنگتن بود. از جمله کارهای کرک پاتریک کتاب " زن سیاسی" بود که در سال ۱۹۷۴ نوشت و نخستین اثر عمده در باره نقش زنان در سیاست های مدرن تلقی می شود.

XS
SM
MD
LG