لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۲

آيت الله لنکرانی فتوای مرگ دو روزنامه نگار جمهوری آذربايجان را صادر کرده است


آيت الله لنکرانی فتوای مرگ دو روزنامه نگار جمهوری آذربايجان را صادر کرده است
آيت الله لنکرانی فتوای مرگ دو روزنامه نگار جمهوری آذربايجان را صادر کرده است

یک مقام مذهبی ایران فتوای مرگ دو روزنامه نگار جمهوری آذربايجان را صادر کرده است. رفیق تقی، نویسنده، و سمیر سادات اوغلو، سردبیر روزنامه آذری "صنعت"، هدف های فتوا هستند. تقی در ماه نوامبر مقاله ای نوشت که گزارش می رسد در آن مدعی شد ارزشهای اروپائی بر ارزشهای کشورهای مسلمان برتری دارند. منتقدین آذربایجانی و ایرانی مقاله شکایت کردند که او به اسلام و محمد پیامبر اهانت کرد.

آیت‌الله عظمی محمد فاضل لنکرانی گفت نویسنده مقاله و سردبیر روزنامه باید کشته شوند. فتوای آیت‌الله لنکرانی برای کشتن به نام اسلام با نامه‌ای که اخیرا ۳۸ اندیشمند و متفکر اسلامی از سراسر جهان برای پاپ بندیکت شانزدهم فرستادند، کاملا مغایر است. درآن نامه، آنها تاکید می‌کنند که قران استفاده از زور در مسائل مذهبی را ممنوع می‌سازد و خونریزی، خداوند را خوشنود نمی‌کند.

فتوای آیت‌الله عظمی لنکرانی همچنین با گفته‌های پاپ بندیکت در جریان سفر اخیر به ترکیه در تضاد است. او در آنکارا از تمام رهبران مذهبی خواست از تجویز توسل به خشونت به عنوان ابزار مشروعی برای بیان باورهای مذهبی کاملا خودداری کنند.

پرزیدنت جرج دبلیو بوش اخیرا در باره استفاده از خشونت به نام اسلام اظهار نظر کرد:
**** به گمان من هر وقت شما کسی را بکشید، یک جانی هستید. و به باور من یک جامعه استوار بر عدالت که مردم را پاسخگو بداند و به حکومت قانون معتقد باشد، از مردم بی گناه در برابر قاتلان محافظت می‌کند.

آقای بوش می‌گوید در سراسر خاورمیانه کشمکش و پیکار بین اعتدال و میانه‌روی و افرط گرائی جریان دارد، و یادآور می شود افراطیون از یک ایدئولوژی نفرت که آزادی های اساسی مانند آزادی بیان، تشکیل انجمن یا پرستش خداوند را به شیوه ای که شما آنرا مناسب می بینید، رد می‌کنند.

آقای بوش می‌گوید ما باید از میانه روها و اصلاح طلبانی که برای تغییر تلاش می‌کنند، پشتیبانی کنیم.

XS
SM
MD
LG