لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۶

پرز: نمی توان دولت وحدت ملی فلسطينی را کوششی برای برقراری صلح با اسرائيل دانست


شیمون پرز معاون نخست وزیر اسرائیل می‌گوید یک دولت فلسطینی وحدت ملی یک نما و ظاهر خواهد بود، و نمی‌توان آنرا کوششی برای برقراری صلح با اسرائیل دانست.

گروه حاکم فلسطینی حماس و جناح معتدل‌تر فتح برای تشکیل یک دولت وحدت شامل تکنوکرات ها سرگرم گفت و گو بوده‌اند. اما مذاکرات آنها هفته پیش متوقف شد. مشاوران محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی می‌گویند انتظار می‌رود او خواهان برگزاری انتخابات جدید شود.

شیمون پرز روز چهارشنبه گفت حماس در جستجوی یک پوشش است تا آن که کشورهای اعانه دهنده غربی کمک به فلسطینیان را از سر بگیرند. کمک ها در پی به قدرت رسیدن حماس در اوائل سال جاری قطع شد.

حماس اسرائیل را برسمیت نمی‌شناسد و حاضر نیست خشونت را تقبیح کند.

در خبری دیگر، ارتش اسرائیل می‌گوید ستیزه‌گران فلسطینی راکتی به جنوب اسرائیل پرتاب کردند. در مورد تلفات احتمالی گزارشی نرسیده است. ارتش اسرائيل همچنین می‌گوید در حوادث جداگانه در نوار غزه، سربازان دو فلسطینی را هدف گلوله قرار دادند و مجروح کردند. تیراندازی پس از آن صورت گرفت که دو مرد اخطارهای سربازان در نزدیکی مرز غزه – اسرائیل را نادیده گرفتند.

از زمان برقراری آتش بس در بیش از یک هفته پیش، این نخستین بار است که سربازان اسرائیلی تیراندازی می‌کنند. اسرائیل می گوید فلسطینیان با پرتاب بیش از ۱۲ راکت به سوی اسرائیل، آتش بس را نقض کرده‌اند.

حماس می‌گوید اسرائیل با دست زدن به حملاتی در کرانه اشغالی غرب رود اردن و دستگیری فلسطینیان، توافق را نقض کرده است.

XS
SM
MD
LG