لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۵

لاوروف: روسيه با ممنوعيت صادرات فناوری غنی سازی اورانيوم به ايران موافق است


بنا به گزارش خبرگزاری نووستی روسيه، سرگئی لاوروف، وزيرامورخارجه روسيه، در پايان ديدار شش کشور در پاريس اظهار داشت: «ما با پيشنهادهای مربوط به ممنوعيت تحويل تکنولوژی‌های غني‌سازی اورانيوم، دستمايه، و خدمات مربوط به آن و فرآوری سوخت اتمی و تکنولوژی مربوط به راکتورهای آب سنگين به ايران، موافق هستيم.»

آقای لاوروف گفت فعاليت‌های غنی‌سازی اورانيوم حکومت ايران بارها در آژانس بين‌المللی انرژی اتمی نگرانی آفريده است و به گفته او اين سازمان هنوز هم برنامه اتمی ايران را زير سئوال مي‌برد.

با اين حال، لاوروف گفت روسيه با تصويب مجازات‌های سنگين عليه حکومت ايران مخالف است زيرا اينگونه مجازات‌ها می‌تواند تاثيری عکس آنچه مطلوب است، داشته باشد.

لاوروف اشاره کرد که در صورتی که حکومت ايران در موضع خود نرمش قائل نشود، امکان دارد روسيه با اعمال تحريم‌های سنگين عليه ايران موافقت کند. خبرگزاری نووستی يادآور شد که روسيه و چين شرکای اقتصادی حکومت ايران هستند و تاکنون در برابر اعمال تحريم‌های تنبيهی عليه جمهوری اسلامی مقاومت کرده‌اند.

فرانسه، آلمان و بريتانيا، پيش‌نويس قطعنامه‌ای را برای شورای امنيت پيشنهاد کرده‌اند که در آن مجازات‌هائی عليه حکومت ايران پيش‌بينی شده است، از جمله منع فروش موشک و تکنولوژي‌های هسته‌ای به جمهوری اسلامی و انسداد حساب‌های بانکی نيروهای مسلح و اعمال محدويت ويزای سفر به کشورهای خارجی برای مقامات مربوط به برنامه اتمی حکومت ايران.

XS
SM
MD
LG