لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۹

احمدی نژاد گفت هر تصميم قدرتهای جهان عليه برنامه اتمی حکومت ايران، «دشمنی» تلقی خواهد شد


در آْستانه اجلاس فرستادگان پنج عضو دائمی شورای امنيت و آلمان در پاريس برای بحث در باره پيش‌نويس قطعنامه شورای امنيت عليه برنامه اتمی حکومت ايران، رئيس جمهوری اسلامی هشدار داد که هر تصميمی عليه برنامه اتمی حکومت ايران «دشمني» تلقی خواهد شد و به پائين رفتن سطح روابط خواهد انجاميد.

محمود احمدي‌نژاد، رئيس جمهوری اسلامی، طی سخنانی روز سه‌شنبه در ساری گفت «اگر از اين به بعد بخواهيد عليه حقوق ملت ايران قدمی برداريد، يا مانع ايجاد کنيد، ملت ايران آن را به حساب دشمنی با خود قلمداد مي‌کند و در مسير ارتباط خود با شما تجديدنظر خواهد کرد.»

وی گفت حکومت ايران به چرخه سوخت اتمی دست يافته است و به اقدامات خود برای توليد سوخت اتمی برای «همه نيروگاه‌ها» ادامه خواهد داد.

نيکلاس برنز، معاون سياسی وزارت امورخارجه آمريکا که از سوی آمريکا در اين مذاکرات شرکت دارد، روز دوشنبه در پاريس گفت وقت آن رسيده است که به حکومت ايران پيامی فرستاده شود که ما از اقدامات آن ناخشنود هستيم.

آقای برنز گفت: ما خواهان صلح و فائق‌ آمدن بر اختلافات در خاورميانه هستيم اما حکومت ايران مي‌خواهد با لوله توپ، همه چيز را به هم بريزد.»

مقامات ارشد پنج کشور عضو دائمی شورای امنيت به اضافه آلمان هفته هاست برای تدوين پيش‌نويس قطعنامه شورای امنيت برای تعيين مجازات‌هائی عليه حکومت ايران در حال بحث هستند. فرانسه، آلمان و بريتانيا پيش‌نويسی را ارائه دادند، اما مقامات چين و روسيه مي‌گويند که با مجازات‌های سنگين عليه حکومت ايران مخالف هستند.

پيش از آغاز مذاکرات امروز، فيليپ دوسته بلازی، وزير امورخارجه فرانسه اشاره کرد که در مذاکره با مقامات روسيه و چين پيشرفتهائی حاصل شده است که رسيدن به توافق را در اجلاس امروز ميسر خواهد ساخت.

مذاکرات امروز قرار است بعدازظهر سه شنبه به وقت پاريس در ساختمان وزارت امورخارجه فرانسه برگذار شود. يک نماينده از سوی هاويه سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا در اين مذاکرات شرکت خواهد داشت.

جمهوری اسلامی بارها تاکيد کرده است که از آنچه حق خود برای دسترسی به تکنولوژی پيشرفته اتمی مي‌داند، دست برنخواهد داشت.

حکومت ايران مفاد قطعنامه ۳۱ اوت شورای امنيت را که در آن تاکيد شده بود هر نوع غني‌سازی اورانيوم بايد متوقف شود، ناديده گرفت.

آمريکا و متحدان آن باور دارند که فعاليت‌های اتمی حکومت ايران با هدف توليد تسليحات اتمی انجام مي‌شود، ولی جمهوری اسلامی اين اتهام را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG