لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۲

۱۹ تن در درگيری جديد ببرهای تاميل و ارتش سريلانکا کشته شدند


مقامات سريلانکا گفتند که نيروهای دولتی دست کم ۱۵ تن از شورشيان گروه موسوم به ببرهای تاميل را در جريان نبردی در نواحی ناآرام شرق اين کشور کشتند. در اين نبرد دو تن از سربازان ارتش نيز کشته شدند.

وزارت دفاع سريلانکا اعلام کرد که نبرد، روز دوشنبه، در ناحيه واهارائی در منطقه باتيکالوئا روی داد. در اين نبرد ۱۹ سرباز مجروح شدند.

در خبری جداگانه، مقامات دولتی گفتند که دو شهروند مسلمان سريلانکا در شهر شمالی واوونيه به ضرب گلوله به قتل رسيدند.

گزارش نبردهای جديد ميان شورشيان تاميل و دولت مرکزی سريلانکا، در حالی منتشر مي‌شود که فرستاده نروژ، آقای جان هنسن بائر، برنامه ديدار خود با مقامات سياسی شورشيان تاميل را در شهر کيلينوچی، که در کنترل شورشيان است، لغو کرد.

روز يکشنبه، دولت سريلانکا از ميانجيگران نروژی خواست که تمام تماس‌های خود را با نيروهای شورشيان تاميل معلق کنند تا دولت بتواند در جلسه کابينه که قرار است روز چهارشنبه برگزار شود، مجازات‌های تازه‌ای عليه شورشيان تصويب کند.

جلسه کابينه بعد از آن فراخوانده شد که يک بمبگذار انتحاری تلاش کرد وزير دفاع، آقای گوتابايا راجاپاکس، که برادر رئيس جمهوری سريلانکا است، به قتل برساند.

کابينه قرار است در اجلاس روز چهارشنبه در باره غيرقانونی اعلام کردن مجدد سازمان شورشی ببرهای تاميل تصميم بگيرد.

از سال ۲۰۰۲ که قرارداد صلحی ميان دولت و ببرهای تاميل به امضا رسيدف دست کم سه هزار نفر در خشونت‌های سريلانکا کشته شدند. شورشيان به سبب ادامه حملات نيروهای دولتی، قرارداد صلح را لغو کردند.

از سال ۱۹۸۳ در حدود ۶۷ هزار شهروند سريلانکا، از افراد غيرنظامی گرفته تا سربازان ارتش و شورشيان، در جنگ داخلی سريلانکا کشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG