لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۸

هزاران معترض برای اصلاحات انتخاباتی در بنگلادش راهپيمائی کردند


در آستانه انتخابات ماه آينده (ژانويه) در بنگلادش، هزاران تن از هواداران جناح مخالف حزب حاکم روز سه‌شنبه در راهپيمائی در خيابان‌های داکا، خواهان اصلاحات در ساختار کميسيون انتخابات و مقررات ناظر برانتخابات شدند.

پليس ضدشورش فعالان سيايس را از ساختمان کميسيون انتخابت دور نگه داشت اما مقامات حزب اوپوزيسيون عوامی ليگ، که رهبری سيزده حزب ديگر در ائتلاف مخالفان حزب حاکم را بر عهده د ارند، گفتند که هواداران آنها تا روزی که مقامات به اصلاحات انتخاباتی تن دهند، به تظاهرات خود ادامه خواهند داد.

شيخ حسينه، رهبر ائتلاف مخالفان، روز دوشنبه راهبندان سياسی را که کشور را فلج کرده بود، معلق کرد. دستور تعليق راهبندان بعد از آن صادر شد که دولت موقت به کميسيون انتخابات دستور داد فهرست رای دهندگان را پاکسازی کند و برنامه انتخابات را که برای روز ۲۱ ژانويه پيش‌بينی شده است، مورد بررسی قرار دهد.

آقای جان گسترايت، معاون مديريت کل امور آسيای جنوبی و مرکزی در وزارت امورخارجه آمريکا، به خبرنگاران در داکا گفت که کميسيون انتخابات طرح هفت روزه‌ای برای تصحيح فهرست راي‌دهندگان به مورد اجرا گذاشته است.

درگيری مسلحانه در جريان راهبندان سياسی اخير، روز دوشنبه چهار تن را کشت و دهها تن را زخمی کرد.

ائتلاف مخالفان حزب حاکم مدعی است که فهرست راي‌دهندگان پر است از اسامی متوفيان يا اسامی جعلی، که قرار است برای بالابردن آرای حزب حاکم از آنها استفاده شود.

موسسه ملی دمکراتيک، که در آمريکا مقر دارد، از طريق دفتر خود در داکا روز شنبه اعلام کردک که بيش از ده ميليون نفر اسم اشتباه يا تکراری در فهرست اسامی راي‌دهندگان وجود دارد.

XS
SM
MD
LG