لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۷

فرمانده ارتش فيجی برکناری نخست وزير و بدست گرفتن قدرت را اعلام کرد


فرمانده نظامی فيجی که جزيره ای در جنوب اقيانوس آرام است ميگويد که ارتش کنترل کشور را در پی برکنار کردن دولت منتخب "لائيسِنيا کاراس" نخست وزير، بدست گرفته است.

"فرنک بينيماراما" خبر کسب قدرت را امروز سه شنبه با تأييد اين چهارمين کودتای فيجی در ٢٠ سال اخير در يک کنفرانس مطبوعاتی در "سووا،" اعلام کرد. رهبر نظامی گفت وظائف رئيس جمهوری را با برکناری آقای کاراس و تعيين جانشين موقت، به عهده گرفته است.

"بينيماراما" ميگويد که اين اقدام را برای پايان دادن به بن بست سياسی در کشور، انجام داده است. وی آقای "کاراس" را به فساد و نرمش در برابر سازماندهندگان کودتای ٦ سال پيش، متهم کرد.

فرمانده ارتش فيجی از مردم خواست که آرامش خود را حفظ و به کسب و کار خود به روال معمول، ادامه دهند. وی گفت حکومت نظامی برقرار نخواهد کرد.

قای "بينيماراما" قول داد قدرت را بالاخره به دولت موقتی که به انتخابات و احيای دموکراسی منتهی شود، بسپارد.

هلن کلارک نخست وزير نيوزيلند کودتا را به شدت محکوم کرد و در پاسخ به اين رويداد پيوندهای دفاعی با فيجی را به حالت تعليق درآورد.

در همين حال جان هوارد نخست وزير استراليا با وجود محکوم کردن کودتا تقاضای آقای کاراس را برای ارسال نيرو جهت مداخله در رويدادهای فيجی، رد کرد. آقای هوارد گفت که به نظر وی به نفع استراليا نيست که در اين تحولات درگير شود. " بينيماراما" گفته بود نيروهای وی با هرگونه دخالت خارجی به شدت مقابله خواهند کرد.

پيش از اعلام کودتا تعداد زيادی از سربازان ارتش با محاصره محل اقامت آقای "کاراس" در شهر "سووا" عملاً وی را در بازداشت خانگی، قرار دادند.

در نقاط ديگر پايتخت سربازان عبور و مرور در خيابانهای محل دفاتر دولتی را مسدود و اتوموبيل های وزيران کابينه را توقيف کردند. روز دوشنبه ارتش فيجی پليس و گاردهای محافظ وزيران آن کشور را خلع سلاح کرد.

XS
SM
MD
LG