لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۲

هوگو چاوز برای يک دوره شش ساله ديگر رئيس جمهوری ونزوئلا شد


هوگو چاوز، رئيس جمهوری ونزوئلا پيروزی انتخاباتی خود را پس از انتخاب مجدد برای يک دوره شش ساله ديگر با پلاتفرمی ضد آمريکائی جهت تحول سوسياليستی، جشن گرفت.

آقای چاوز روز يکشنبه در انتخابات رياست جمهوری پس از آنکه رقيب وی مانوئل روسالز، فرماندار ايالت زوليا، شکست را پذيرفت، مجدداً به پيروزی دست يافت.

نتايج اوليه انتخابات نشان مي دهد که پيروزی آقای چاوز با اختلاف قاطعی بدست آمد. شورای انتخابات گفت که شمارش ٧٨ درصد آراء انجام شده است و رئيس جمهوری فعلی ٦١ درصد آراء را کسب کرده است.

صدها نفر از پشتيبانان وی با در دست داشتن پرچمهای ونزوئلا روز يکشنبه در بيرون کاخ رياست جمهوری با آتش بازی به جشن و سرور پرداختند. آقای چاوز پيروزی خود را شکست پرزيدنت بوش قلمداد کرد، که رئيس حکومت ونزوئلا وی را «شيطانی که مي خواهد بر جهان حکمرانی کند» ناميده است.

چاوز انتخاب مجدد خود را به پيشکسوت خود فيدل کاسترو رهبر بيمار کوبا، تقديم کرد. هر دو آنها در بی اعتمادی نسبت به آمريکا و ترويج برنامه های سوسياليستی، اتفاق نظر دارند.

آقای چاوز گفت در دوره جديد رياست جمهوری خود، مرحله ای تازه از به اصطلاح انقلاب "بوليواريائی" را آغاز خواهد کرد. انقلاب بوليواريائی، به دورانی در ونزوئلا در قرن نوزدهم اطلاق مي شود که سيمون بوليوار ، رهبر استقلال ونزوئلا ، بخش عمده ای از درآمدهای نفتی کشور را به برنامه های اجتماعی برای مردم فقير و کم درآمد اختصاص داد.

آقای روسالز بزرگترين چالشی را در برابر رئيس جمهوری سازمان داد که سالها بود در ونزوئلا ديده نشده بود. وی چاوز را متهم کرد که ونزوئلا را به سوی يک ديکتاتوری کمونيستی می برد و گفته بود در دوران رياست جمهوری آقای چاوز، جرائم و فساد بيشتر شده است.

XS
SM
MD
LG