لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۴

شورای امنيت مأموريت نيروهای ائتلاف در عراق را برای يکسال ديگر تمديد کرد


شورای امنيت مأموريت نيروهای ائتلاف در عراق را برای يکسال ديگر تمديد کرد
شورای امنيت مأموريت نيروهای ائتلاف در عراق را برای يکسال ديگر تمديد کرد

شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا مدت ماموریت نیروی چند ملیتی ۱۶۰ هزار نفری در عراق را برای یک سال دیگر تمدید کرده است. این اقدام، پاسخی به درخواست نوری المالکی نخست وزیر عراق در روز ۱۴ نوامبر بود. او برقراری امنیت و ثبات را از جمله بالاترین ارجحیت های دولت نامید و گفت: مردم عراق مصمم هستند یک دمکراسی استوار و صلحجو برای خود و شالوده مناسبی برای ساختن یک اقتصاد پویا، به وجود آورند.

مالکی گفت: این بینش و نگرش برای آینده عراق نمی تواند بدون یاری جامعه بین المللی واقعیت پیدا کند.

جان بولتون، نماینده امریکا در سازمان ملل متحد ، اقدام شورای امنیت را نشانی بر ادامه قاطعیت به همکاری با دولت عراق می داند:
**** به گمان من، این اقدام نه تنها به امریکا بلکه به تمام کشورهای منطقه نشان می دهد که شورای امنیت قاطعانه بر این نظر است که ما نیاز داریم شاهد استقرار ثبات در عراق و ادامه پیشرفت آن به سوی دمکراسی باشیم، و فکر می کنم رای یکپارچه ای بود که نشان می دهد تمام کشورهای منطقه می خواهند در این حرکت سهیم شوند.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه امریکا می گوید دولت عراق و نیروی چند ملیتی در این هدف که عراق استخدام، آموزش، تجهیز و مسلح ساختن نیروهای امنیتی کشور را به دست بگیرد و عراقی ها خود نقش عمده ای در تامین امنیت ایفا کنند، همداستان هستند. خانم رایس می گوید همکاری و مشارکت بین نیروی چند ملیتی و دولت عراق، در گذر ایام به افزایش رهبری نیروهای امنیتی عراق در نبرد و جلوگیری از تروریسم و دیگر اقدامات خشونت بار در سراسر ۱۸ استان کشور، متحول شده است.

وزیر امور خارجه امریکا می گوید مردم عراق می خواهند در صلح زندگی کنند. شمار بزرگی از آنها برای انتخاب یک دولت دمکراتیک رای دادند، و مسئولیت ما اینک این است که روشن سازیم چگونه می توانیم بهتر به دولت وحدت ملی نوری المالکی نخست وزیر برای رویاروئی با این چالش کمک کنیم.

XS
SM
MD
LG