لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۶

اعتراض کنفدراسيون بين المللی اتحاديه های کارگری به ايران بدليل دستگيری دوباره منصور اسانلو


فدراسیون بین المللی کارگران حمل و نقل و کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری، در نامه ای به دولت ایران به دستگیری دوباره منصور اسانلو، رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، اعتراض کرده اند. ماموران امنیتی او را روز ۱۹ نوامبر در تهران گرفتند، کتک زدند و به زور به داخل اتومبیلی کشاندند.

آقای اسانلو نخستین بار در دسامبر ۲۰۰۵ دستگیر شد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که چندین هزار راننده اتوبوس دست به اعتصاب زدند. آنها به شرایط کار، پائین بودن حقوق و خودداری دولت ایران از برسمیت شناختن اتحادیه معترض بودند.

اسانلو، که از دسترسی به وکیل مدافع محروم بود، هشت ماه در زندان اوین نگاهداشته شد. او در اوت ۲۰۰۶ و، بنا به گزارش ها، پس از سپردن مبلغ زیادی به عنوان وثیقه، آزاد شد.

فدراسیون بین المللی کارگران حمل و نقل گفت: دستگیری دو باره و خشونت آمیز منصور اسانلو، کوششی گستاخانه برای خرد کردن یک فرد شجاع و درهم شکستن تمام تلاش هائی است که برای اعمال حقوق اساسی اتحادیه های کارگری در کشور به عمل می آید.

پرزیدنت جرج دبلیو بوش اخیرا هنگام سخن گفتن در باره مبارزه ای که بین نیروهای اعتدال و افراط گرائی در ایران جریان دارد، به وضعیت ناگوار و دشوار رهبران اتحادیه های کارگری مانند منصور اسانلو اشاره کرد. آقای بوش گفت افراط گرایان آزادی های اساسی را رد می کنند و سعی دارند یک حکومت دیکتاتوری و خود کامه را بردیگران تحمیل کنند:
***** ما این مبارزه را در ایران می بینیم، در آنجا یک رژیم ارتجاعی مردم پر غرور خود را مقهور می کند، رهبران اتحادیه های آزاد کارگری را به بند می کشد، و از منابع ایران برای تامین هزینه گسترش تروریسم و دنبال کردن جنگ افزار اتمی استفاده می کند.

آقای بوش می گوید پیشبرد آزادی گزینه ای بزرگ برای ظلم و تروراست. ما باید میانه روها و اصلاح طلبانی را که در راه ایجاد دگرگونی درسراسر خاورمیانه بزرگتر در تلاش هستند، تقویت کنیم و در مقام پشتیبانی از آنها برآئیم. آقای بوش بر این باور است که دلیلی برای خوشبینی وجود دارد، و می گوید: شجاعت مردم سراسر منطقه که برای آزادی خود می جنگند، او را تحت تاثیر قرار می دهد.

XS
SM
MD
LG