لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۸

برای تقويت آتش بس، اسرائيل عمليات نظامی در کرانه غربی را کاهش داد


مقامات دولت اسرائيل به ارتش اين کشور دستور دادند که عمليات نظامی خود در کرانه غربی رود اردن را کاهش دهد، به اين اميد که آتش‌بس متزلزلی که از هفته گذشته ميان اسرائيل و نيروهای فلسطينی برقرار شد، تقويت شود.

مقامات اسرائيلی گفتند ارتش ديگر به حملات خود برای دستگيری مظنونان شرکت در عمليات ترويستی عليه اسرائيل در کرانه غربی دست نخواهد زد، مگر آنکه بازداشت آنها قبلا به تائيد يک فرمانده ارشد رسيده باشد. پيش از اين، افسران جزء اجازه داشتند دستور انجام عمليات بازداشت را صادر کنند.

اسرائيل اعلام کرد که اين اقدام به منظور پرهيز از اقداماتی در کرانه غربی صورت مي‌گيرد که ممکن است ستيزه‌جويان فلسطيينی را به پرتاب موشک به خاک اسرائيل از نوار غزه برانگيزاند. آتش‌بس از هفته پيش در نوار غزه برقرار شده است.

نيروهای ستيزه‌جوی فلسطينی در نوار غزه، تهديد کردند که حملات موشکی را از سر خواهند گرفت، و اسرائيل را متهم کرده‌اند که با ادامه حملات به منازل ستيزه‌جويان در کرانه غربی، آتش‌بس را زيرپا گذاشته است.

نيروهای اسرائيلی يکشنبه شب تا صبح دوشنبه، پانزده مظنون را در کرانه غربی دستگير کردند.

اهود اولمرت، نخست وزير اسرائيل روز يکشنبه هشدار داد که در صورت ادامه موشک‌اندازی فلسطيني‌ها به خاک اسرائيل، آتش‌بس را لغو خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG