لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۵

هزاران فعال طرفدار سوريه به سومين روز تظاهرات عليه دولت لبنان در بيروت ادامه دادند


هزاران لبنانی طرفدار سوريه در مرکز بيروت برای سومين روز متوالی با برگزاری تظاهرات خواستار استعفای دولت طرفدار غرب لبنان شده اند.

حاميان شيعه گروه ستیزه گرحزب الله و متحدان آن که در نزديکی دفتر نخست وزيری لبنان اردو زده اند، ديشب را نيز در آنجا به صبح رساندند. سابقه اين حرکت به تظاهرات عظيم روز جمعه باز ميگردد که با شرکت صدها هزار نفر انجام گرفت.

فواد سینیورا نخست وزير لبنان ، درخواست های استعفا را رد کرده و ميگويد دولت او تا وقتی که ازحمايت پارلمان برخوردار است بکار ادامه ميدهد. در پارلمان نيروهای ضد سوری اکثريت دارند.

آقای سينيورا و وزيران ديگر در مقر نخست وزيری باقی مانده اند. آنان امروز در همانجا برای همقطار مقتول خود ، پير جمايل، که ماه گذشته در بيروت ترور شد، مراسم يادبودی برگزار کردند.

آقای سينيورا روز شنبه، پيامهائی حاکی از حمایت از چندین کشورعربی و اروپایی، از جمله آلمان و بريتانيا، دریافت کرد. در همين حال وزیران امور خارجه بریتانیا و آلمان در دفتر نخست وزیری لبنان به ملاقات آقای سینیورا رفتند.

آقای سینیورا از حزب الله خواسته است به میز مذاکرات باز گردد، اما تحلیلگران میگویند احتمالأ بحران سیاسی لبنان ادامه خواهد یافت زیرا هر دو طرف بر مواضع خود پافشاری میکنند.

حزب الله و متحدان طرفدار سوری آن خواهان تشکیل یک دو لت جدید وحدت ملی هستند که در آن ، حق وتو داشته باشند.

ائتلاف آقای سینیورا مخالفان را متهم میکند که با توطئه چینی میخواهند از بر پایی دادگاه بین المللی برای محاکمه افراد مظنون در قتل رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان ، جلوگیری بعمل آورند.

XS
SM
MD
LG