لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۸

شش قدرت جهان سه شنبه برنامه اتمی تهران را پيگيری ميکنند


سرگئی ایوانف، وزیر امور خارجه روسیه، ميگويد دیپلماتهای شش قدرت جهان روز سه شنبه، قطعنامه پیشنهادی به شورای امنیت سازمان ملل متحد در باره برنامه اتمی ایران را به بحث و بررسی ميگذارند.

پنج عضو دائمی شورای امنیت، و آلمان، طی چند هفته اخیر تلاش کرده اند اختلافات خود را در اين باره که چه تحریم هائی را در واکنش به امتناع تهران از متوقف کردن غنی سازی اورانیوم در مورد ايران وضع کنند، کم کنند.

وزارت امور خارجه فرانسه نیز تأیید کرده است دیدار شش کشور درباره ایران در روزهای آینده صورت خواهد گرفت، اما هنوز محل اين ديدار قطعی نشده است.

آقای ایوانف میگوید هدف قطعنامه شورای امنیت نباید مجازات ایران باشد. دو کشور چین و روسیه مخالف تحریم شدید علیه ایران هستند، و استدلال ميکنند چنین اقدامی نتیجه معکوس به بار خواهد آورد.

ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورهای غربی میگویند تهران در صدد توليد تسليحات اتمی است، اما تهران چنین اتهامی را رد میکند.

کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان خواهان ممنوعیت تجارت با ايران در رابطه با تکنولوژی های وابسته به برنامه های اتمی و موشکهای بالیستيک هستند. قطعنامه ای که توسط بریتانیا، فرانسه و آلمان به شورای امنيت پیشنهاد شده است، تهران را برای ادامه غنی سازی اورانیوم و بی اعتنائی به ضرب الاجل سی و يکم اوت سازمان ملل متحد تهديد به مجازات ميکند.

XS
SM
MD
LG